Jean Michel Claude Richard se narodil dne 16. srpna 1787 ve Volonu v departementu Haute-Saône, zemřel v roce 1868. Francouzský zahradník.

V roce 1816 byl poslán do Senegalu jako botanik a zahradník, ve stejnou dobu jako guvernér Julien-Désiré Schmaltz, naštěstí ne na stejné lodi. Cestoval na palubě lodi La Loire, tím unikl známé katastrofě lodi La Méduse. Guvernér zřejmě spěchal a nezkušený kapitán lodi se podřídil. La Méduse se oddělila od ostatních lodí a najela na pískové lavice asi 50 km od pobřeží. Kapitán, guvernér a část pasažérů jeli na záchranných člunech a za sebou vlekli vor se zbývajícími cestujícími. V noci přeřezali lana a zmizeli. Po 13 nebo 15 dnech zbytek ztroskotaných (asi 15 osob) zachránila anglická loď. Při ztroskotání a následném putování zahynulo kolem 140 pasažérů a členů posádky. Dodnes je tato událost známá díky obrazu Vor Medúzy (Le Radeau de la Méduse), který namaloval Théodore Géricault (1791–1824).
Richard se do Senegalu dostal bez potíží, ale až do nástupu guvernéra Rogera v roce 1822 se nijak neprojevoval. Tehdy mu byl svěřen úkol vytvořit park a zahradu u guvernérova zámku při řece Senegal (Château de Baron Roger), dnes známou jako Richard Toll. Zařídil introdukci mnoha druhů rostlin – mimo jiné banánovníku, manioku, pomerančovníku, cukrové třtiny a kávovníku. Od 30. 7. 1824 si vedl deník o pokusech.
V lednu 1831 se stal v pořadí druhým ředitelem botanické zahrady (Jardin du Roy, dnes Jardin de l’État) na ostrově Île Bourbon (dnes Réunion). Zajistil introdukci asi 3000 druhů rostlin a zpracoval katalog pěstovaných rostlin Catalogue du jardin da La Réunion (1856), studoval místní kapradiny, mechy, orchideje. Spolupracoval s odborníky z pařížského muzea, vzorky lišejníků z Mauricia posílal německému specialistovi F. C. G. Arnoldovi (1828–1901). Jeho osoby se týká nepříjemný spor o prvenství objevu umělého opylení vanilky, dnes se tento objev přiznává mladému otrokovi E. Albiovi (1829–80).

Standardní autorská botanická zkratka jeho jména je J. M. C. RICH.
Richard