RINDERA CAESPITOSA (A. DC.) Bunge

Syn.: Cynoglossum caespitosum (A. DC.) Greuter et Burdet, Cynoglossum umbellatum Aucher ex DC., Mattia caespitosa A. DC.
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Rindera caespitosa
Rozšíření: Endemit východního Turecka.
Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité nebo hlinité svahy; dává přednost vápnitým podkladům v nadmořské výšce 1500–3050 m, vystupuje až k sněžné čáře. Vykvétá v červnu až červenci.
Rindera caespitosa
Popis: Vytrvalá bylina, vysoká (5–)10–30 cm, celá pokrytá stříbřitě bílým hustým hedvábitým oděním; hustě olistěná lodyha je nevětvená. Přízemní listy jsou čárkovitě kopinaté, 7,5–12 cm dlouhé; lodyžní listy jsou přitisklé k lodyze, čárkovité, drobnější, přisedlé, špičaté. Květenství je tvořeno téměř okolíkatě sdruženými vijany; květy jsou 5četné; kalich je na bázi srostlý, cípy jsou vejčitě kopinaté, 5,5–6,6 cm dlouhé, hustě bělovlnaté, tupé; koruna je trubkovitá, 8–11,5 mm dlouhá, červenavě purpurová, korunní trubka je většinou o něco delší než cípy; tyčinky z koruny nevyčnívají; čnělka je z koruny vyniklá. Tvrdky jsou polokulovité, zploštělé, 1,2–1,4 cm v průměru, na povrchu bez skulptury, pouze na okraji s 3–4 mm širokým hladkým lemem.
Rindera caespitosa
Rindera caespitosa
Rindera caespitosa
Rindera caespitosa
Rindera caespitosa
Rindera caespitosa
Fotografováno ve dnech 8. a 12. 6. 2013 (Turecko, Erzurum: Kop Geçidi; Sivas: Kızıldağ Geçidi).