ROHDEA JAPONICA (Thunb.) Roth – debřička japonská

Syn.: Orontium japonicum Thunb. in Murray, Rohdea esquirolii H. Léveillé, Rohdea sinensis H. Léveillé
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Rohdea japonica

Rohdea japonica

Rozšíření: Čína – provincie Kuang-si (Guangxi), Kuej-čou (Guizhou), Chu-pej (Hubei), Chu-nan (Hunan), Ťiang-su (Jiangsu), Ťiang-si (Jiangxi), Shandong, S’-čchuan (Sichuan), Če-ťiang (Zhejiang) – a Japonsko.

Ekologie: Roste jako podrost ve vlhkých lesích. V horách stoupá do nadmořské výšky 1700 m.

Popis: Stálezelené rostliny s krátkým silným oddenkem, ze kterého vyrůstá růžice 3–12 dlouhých, obvykle kopinatých kožovitých listů širokých kolem 5 cm. Květy vyrůstají v létě či na podzim; jsou v hustém krátkém klasu, nažloutlé či nahnědlé. Okvětní lístky srůstají, mají 6 laloků. Tyčinek 6, čnělka je trojlaločnatá. Vykvétají blízko země, takže se ztrácejí mezi listy a nejsou příliš okrasné. Zajímavější jsou červeně zbarvená jednosemenná bobule.

Využití: Listy a kořeny jsou používány jako pročišťující, tonizující a diuretický prostředek. Vně se používá při kožních zánětech. Protože zřejmě obsahují také glykosidy působící na srdce podobné dioxinu, musí se s drogou zacházet opatrně.
V Japonsku je to velice oblíbená sbírková rostlina. Sbírají se především barevné odchylky listů – listy bývají žlutě skvrnité nebo pruhované. Některé rostliny jsou také zakrslé či mají změněný tvar listů. Protože výrazně zbarvené odchylky rostou pomalu a obtížně se množí, jejich cena dosahuje závratné výše. Nejdražší rostliny se prodávají až za 10 tisíc dolarů. Samozřejmě, že v kultuře jsou i rostliny levnější. K běžnějším kultivarům patří ´Marginata´ se žlutými okraji a ´Aureo-striata´, který je žlutě pruhovaný.
Snadno se množí dělením trsů na jaře nebo na konci léta. Sázíme do menších květináčů, půda má být humózní s přídavkem písku. Na dno dáme vrstvu drenáže. Je nenáročná, snáší i značně zastíněné stanoviště. V zimě jí postačí teplota místnosti kolem 5 ºC, teploty nad 15 ºC nejsou vhodné. Rostliny také výborně přezimují v studených sklenících a hlubokých pařeništích.
Přes léto je můžeme letnit zasenkované na stinném místě na zahradě, letníme je v mísách jako zahradní doplněk. Nebarevné kultivary dokonce mohou přezimovat i pod krytem venku na zahradě, ale mráz obvykle poškozuje jejich listy.

Poznámka: Monotypický rod, příbuzný s rodem Tupistra a Campylandra, které se liší většími květy s volným okvětními lístky. Jsou menší a kvetou obvykle na jaře.
Ve starší literatuře je občas zmiňována pod jménem „stálezelená hosta“.
Symbolická čínská rostlina, která má zajistit nesmrtelnou lásku.

Rohdea japonica

Fotografováno dne 17. 10. 2004 (Česko, Botanická zahrada hlavního města Prahy).