Zatímco réunionské růžovokvěté růže zná skoro každý, o jejich sestrách madagaskarských neví nikdo vůbec nic. Ty z Réunionu – známé bourbonky – jsou okrasou řady evropských zahrad, s růžemi z Madagaskaru je to ale slabší, nejspíš je totiž známe jen my od městečka Andasibe. Průvodci ze zdejšího národního parku vám budou vehementně tvrdit, že to jsou růže původní, madagaskarské, prostě endemické, ale vůbec jim nevěřte, oni jsou to takoví popletové.

Francouzi na Réunionu vysazovali do svých zahrad řadu růží – proč by ne, na Réunionu ranní mrazíky nehrozí – mimo jiné i druhy Rosa chinensis a Rosa ×damascena. A v roce 1817 si jednoho krásného dne všimli, že se jim tyto dva druhy moc pěkně pokřížily – a tak vznikly bourbonky. Jenže jak to bylo na Madagaskaru? Pěstovaly se tu růže také? Křížily se nějak? No kdo to má vědět?

Z Madagaskaru si udělali šansoniéři od Seiny svou kolonii o poznání později – až v roce 1895. Jistě si sem mohli vysadit růže přivezené z nedalekého Réunionu, nejspíš by se hodily do oblasti solidně prošansonované, roquefortem provoněné, někam k pěknému hotýlku či vilce, mohl by je pěstovat podle čapkovského vzoru třeba i pan výpravčí. Přesně takovým místem mohlo být i to naše milé městečko Andasibe, které najdeme v půli cesty mezi hlavním městem Antananarivem a pobřežím Indického oceánu. Dnešní Andasibe už možná koloniální puch ztratilo, ale růže tady vydržely. Zplaněly, pokrývají ruderální plochy hezky zeširoka. Jenže nejspíš budou neviditelné: když se totiž podíváte do současných botanických databází, nikde o nich nenajdete ani jediné slůvko, jako by tu vůbec nebyly, ani maličko nekvetly a už vůbec nevoněly. A ony tu přitom růžovějí s černookými Zuzanami, velkolistými východoasijskými ostružinami, bělavými australskými grevilleami i nezdolnými karibskými lantánami.

Je to vlastně taková rajská zahrada: všichni turisté z blízka i daleka se společně s místními radují na jedné veliké louce, vlastně už se ani skoro neví, kdo je tady doma a kdo cizinec. Prostě pohoda jako na Madagaskaru.
Rosa
Rosa
Rosa
Rosa
Rosa
Rosa
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 10. 2016 (Madagaskar, okolí obce Andasibe).