ROSA RUBIGINOSA L. – růže vinná / ruža

Syn.: Rosa eglanteria L.
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Rosa rubiginosa

Rosa rubiginosa

Rozšíření: Evropský druh – od Irska až do Ruska (po řeku Don).
V Česku je rozšířena poměrně rovnoměrně, spíše roztroušeně v termofytiku a mezofytiku. Ve vyšších polohách se vyskytuje vzácně.

Ekologie: Růže vinná roste na suchých a prosluněných stráních, lesních okrajích apod. Preferuje vápencové podloží. Kvete od června do července.

Popis: Kompaktní keř dorůstající v závislosti na stanovišti 50–200 cm. Větve všech řádů jsou ostnité. Ostny jsou různotvaré. Listy se skládají ze 2–3 párů lístků, které jsou většinou okrouhlé až široce vejčité. Vespod jsou lístky hustě žláznaté, rozemnuté voní po jablkách. Květy jsou většinou ve vícekvětých květenstvích, korunní lístky tmavě růžové a vonné. Plodem je mnohotvarý šípek zbarvený do oranžovočervena.

Záměny: Charakteristický, snadno rozeznatelný druh růže. Kališní lístky mají typické uspořádání: 2 nesou oboustranně a jeden po jedné straně přívěsky, po odkvětu se vztyčí, dlouhodobě na šípku vytrvávají (často až do následujícího jara); na ploše listů se nacházejí stopkaté žlázky, podobné žlázky jsou i na stopkách květů i na češuli, za zralosti tedy na stopkách šípků a na nich. Druh má téměř vždy velmi sytě vybarvené květy a za slunečného dne už na dálku (jinak po rozemnutí listů) velmi intenzivně voní po jablíčkách. Vůně je dána přítomností silic ve žlázkách.

Poznámka: Růže vinná je pentaploidní (2n=35). Rozmnožuje se apomikticky a populace mají klonální charakter; ve srovnání s růží šípkovou (Rosa canina) je však mnohem méně proměnlivá.

Rosa rubiginosa

Fotografováno dne 22. 6. 2005 (Česko, Praha-Barrandov).