RUBUS DOLLNENSIS Sprib. – ostružiník přícestní / ostružina prícestná

Syn.: Rubus corruptus Sudre, Rubus montivivus Kinscher
Česká jména: ostružiník přícestní (Kubát 2002)
Slovenská jména: ostružina prícestná (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Rubus dollnensis

Rozšíření: Vyskytuje se ve východní části střední Evropy, areál prochází v pásu od severovýchodního Bavorska přes Durynsko, Sasko, Čechy po Moravu, v Polsku Slezsko a pravděpodobně i Slovensko. U nás se vyskytuje roztroušeně v termofytiku a mezofytiku celého území kromě západních Čech a nejjižnějších částí Čech a Moravy.

Ekologie: Roste v okolí cest, příkopech, lesních lemech a křovinách, na mírně vlhkých až vysychavých, slabě kyselých až slabě zásaditých půdách bohatých na dusík. Kvete od června do srpna.

Rubus dollnensis

Rubus dollnensis

Popis: Vytrvalý keř s prýty plazivými nebo vytvářejícími nízké oblouky. Prýty červené, neojíněné, téměř oblé, lysé, hustě pokryté ostny, štětinami, stopkatými žlázkami i ostnovitými hrbolky. Délka ostnů značně rozdílná, nejdelší ostny jehlicovité až šídlovitě zúžené, přímé, skloněné i zahnuté. Listy střídavé, převážně 3četné, řapík po celé délce na líci žlábkovaný. Lístky krátce řapíčkaté (boční téměř přisedlé), na líci téměř lysé, na rubu řídce chlupaté. Čepel koncového lístku vejčitá až okrouhlá, s nasazenou špičkou, nepravidelně zoubkovaná. Květenství chocholíkovité, květy oboupohlavné, pětičetné, kalich šedavě zelený, korunní lístky bílé, prašníky lysé. Souplodí černé, složené z jednosemenných peckoviček.

Využití: Plody tohoto druhu jsou šťavnaté a chutné.

Rubus dollnensis
Rubus dollnensis

Fotografováno dne 8. 9. 2007 (Česko, Čechy, Jíloviště).