Syn.: Qualea apodocarpa Steyerm., Qualea ferruginea Steyerm., Qualea rubiginosa Stafleu, Ruizterania apodocarpa (Steyerm.) Marc.-Berti, Ruizterania rubiginosa (Stafleu) Marc.-Berti
Česká jména: nuzar (Presl 1846)
Čeleď: Vochysiaceae A. St-Hil. – kýlatcovité
Ruizterania ferruginea
Rozšíření: Endemit Guyanské vysočiny, vyskytuje se v jižní Venezuele, Guyaně a severní Brazílii. Druh byl popsán z venezuelské oblasti Gran Sabana.
Ekologie: Roste ve vlhčí savaně, na březích vodních toků i na svazích tepui, v nadmořských výškách zhruba od 300 až do 1600 m.
Ruizterania ferruginea
Popis: Keř až strom, 10–35 m vysoký, s letorosty hnědě plstnatými. Listy jsou vstřícné, řapíky 3–9 mm dlouhé, rezavě chlupaté, čepele jsou podlouhle eliptické až obvejčité, 4–8 cm dlouhé a 2–4 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupé nebo špičaté, kožovité, na líci lysé, na rubu s vyniklou rezavě chlupatou střední žilkou, jinak lysé nebo jemně chlupaté. Květenství je terminální, 4–6 cm dlouhé, vřeteno a květní stopky jsou rezavě chlupaté, stejně jako kalich, který je 5četný, na bázi srostlý, jeho cípy jsou nestejně dlouhé, ostruha je krátká, dolů zahnutá; korunní lístek je jediný, avšak značně nápadný, široce obvejčitý, až 27 mm dlouhý a 25 mm široký, lysý, bělavý, s oranžovou skvrnkou ve středu, kterou na okraji doplňuje ještě lososově růžová kresba; tyčinka je jediná, nitka tyčinky je lysá, až 10 mm dlouhá, čnělka je asi 17 mm dlouhá. Plodem je tobolka.
Poznámka: Tropická čeleď Vochysiaceae zahrnuje asi osm rodů, kromě neotropických rodů Vochysia, Erisma, Qualea, Ruizterania, Callisthene a Salvertia jsou to ještě paleotropické rody Erismadelphus a Korupodendron z tropické centrální Afriky. Rod Ruizterania má devět druhů, všechny se vyskytují na severu Jižní Ameriky, v oblasti od Guyanské po Brazilskou vysočinu.
Ruizterania ferruginea
Ruizterania ferruginea
Ruizterania ferruginea
Ruizterania ferruginea
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, okolí Lago de Canaima).