Syn.: Acetosa thyrsiflora (Fingerh.) Á. et D. Löve, Acetosa pratensis subsp. thyrsiflora (Fingerh.) Á. Löve, Rumex acetosa var. auriculatus Wallr., Rumex auriculatus (Wallr.) Murb., Rumex acetosa var. crispus (Roth.) Čelak., Rumex acetosa subsp. thyrsiflora (Fingerh.) Čelak., Rumex acetosa subsp. auriculatus (Wallr.) Blytt et O. C. Dahl, Rumex haematinus Kihlm., Rumex haplorhizus (Czern. ex Turcz.), Rumex acetosa var. haplorhizus (Czern. ex Turcz.) Trautv., Rumex nemorivagus Timb.-Lagr.
Česká jména: šťovík rozvětvený (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: šťav kytkokvetý (Dostál 1950), štiav kytkokvetý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Rumex thyrsiflorus
Rozšíření: Střední a východní Evropa, jižní Skandinávie. Původní je ve východní Evropě, přesné hranice původního rozšíření dnes již nelze stanovit. V ČR je považován za neofyt; roste hojně v nížinách a přilehlých pahorkatinách, v podhůří již jen ojediněle.
Ekologie: Roste na nádražích a železničních náspech, na okrajích komunikací a na ruderálních prostranstvích, na navigacích řek, v městských trávnících, na úhorech, vzácněji proniká i do luk. Kvete od konce června do srpna.
Rumex thyrsiflorus
Popis: Vytrvalé byliny s vícehlavým oddenkem, z něhož vyrůstá obvykle několik (často víc než 5) (40–)60–100(–120) cm vysokých lodyh. Listy úzce trojúhelníkovité, střelovité, na okraji zvlněné; přízemní a dolní listy širší a větší; botky na okraji celokrajné nebo krátce nepravidelně natržené. Květenství velmi husté, bohatě větvené, většina větví květenství dále bohatě větvená. Krovky 2,5–3,3(–3,5) mm dlouhé, s mozolkem, pergamenovité, světle zelené nebo červeně naběhlé. Nažky 1,8–2,2 mm dlouhé, tmavohnědé až téměř černé, lesklé.
Rumex thyrsiflorusRumex thyrsiflorus
Rumex thyrsiflorus
Záměny: Podobný je šťovík kyselý (Rumex acetosa), jejich rozlišování je nezřídka poněkud problematické. Šťovík rozvětvený mívá hustší, bohatě větvené květenství, více větvenou kořenovou hlavu s větším počtem lodyh a obvykle také menší krovky (tento znak ovšem není vždy spolehlivý). Rozkvétá o 2–4 týdny později než šťovík kyselý.
Rumex thyrsiflorus
Fotografováno dne 20. 6. 2010 (Praha-Zličín), 23. a 26. 7. 2011 (Praha-Modřany).