RUTTYA SPECIOSA (Hochst.) Engl.

Syn.: Haplanthera speciosa Hochst.
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité

Ruttya speciosa

Rozšíření: Endemit malého území na severu Etiopie, roste pouze v regionech Tigray, Gonder a Gojam. Do rodu Ruttya se řadí celkem 6 druhů, které rostou v tropické Africe, zasahují i na Madagaskar a jeden i na jih Arabského poloostrova.

Ekologie: Nejčastěji se vyskytuje v křovinách a horských lesích, většinou na skalnatých místech a často v blízkosti vodních toků. Je znám z nadmořských výšek 1700–2400 m.

Ruttya speciosa

Popis: Keř až opíravá liána, větve jsou 1–2,5(–6) m dlouhé, na bázi většinou lysé, výše chlupaté na protilehlých stranách nebo dokola. Listy jsou vstřícné, řapík je 0,5–1,5 cm dlouhý, čepel je vejčitá, 8–12 cm dlouhá a 3,5–5,5 cm široká, podél hlavních žilek roztroušeně pýřitá, na bázi zúžená až sbíhavá, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá až ocasatá. Květenství je koncová lata; dolní listeny připomínají listy, horní jsou mnohem menší; listence jsou štětinovité; kalich je pravidelný, 5cípý, cípy jsou šídlovité, 6–9 mm dlouhé, s žláznatými i nežláznatými chlupy; koruna je dvoupyská, až 3,7 cm dlouhá, červená, s tmavou kresbou na bázi dolního pysku, uvnitř chlupatá, ústí korunní trubky je šikmé, horní pysk je 2laločný, 1,8–2,5 cm dlouhý, dolní pysk je trojlaločný, cípy jsou 1,8–2 cm dlouhé; tyčinky jsou 2, staminodia rovněž 2, srůstají s fertilními tyčinkami; semeník je svrchní, čnělka je delší než horní pysk. Plody jsou úzce obvejcovité tobolky 4,6–5,5 cm dlouhé, dolní část je sterilní, delší než horní, obsahující 4 semena.

Ruttya speciosa
Ruttya speciosa
Ruttya speciosa

Fotografováno dne 2. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, Hawaza).