Strakonické vápence, Ryšovy – přírodní památka

Málo platné, ale jihočeské město Strakonice, ležící na soutoku Otavy a Volyňky, proslavil především Josef Kajetán Tyl, když napsal dodnes hratelnou divadelní hru Strakonický dudák. I když se ve městě nalézají i jiné pamětihodnosti, Švandu dudáka jako největší atrakci už jim hned tak někdo neodpáře. Ke zdejším přírodním pamětihodnostem náleží přírodní památka Ryšovy vyhlášená roku 1990 na ploše 35 ha. Nalézá se na severním okraji města, je tvořena zalesněným vrchem Ryšová (527 m n. m.) a předmětem ochrany je les s květenou typickou pro oblast Strakonických vápenců.

Ryšovy - přírodní památka

Lesy jsou převážně borové a smrkové, zvláště smrk není v dobrém stavu a je postupně nahrazován listnáči. Nepůvodnost smrku jasně dokládá dosti bohaté bylinné patro s druhy, které bychom ve smrčině ani nehledali. Ještě bohatší je ale bylinné patro v borech, kde také roste největší zdejší vzácnost, smrkovník plazivý (Goodyera repens). Převažují ovšem trávy, zvláště válečka prapořitá (Brachypodium pinnatum), dále např. třtina rákosovitá (Calamagrostis arundinacea), ostřice chabá (Carex flacca), ostřice prstnatá (C. digitata) nebo třtina křovištní (Calamagrostis epigejos).
Z běžných druhů zde rostou např. žindava evropská (Sanicula europaea), jaterník podléška (Hepatica nobilis), hrachor jarní (Lathyrus vernus), oman hnilák (Inula conyzae), chrpa čekánek (Centaurea scabiosa), devaterník velkokvětý (Helianthemum grandiflorum subsp. obscurum), zvonek broskvolistý (Campanula persicifolia), konvalinka vonná (Convallaria majalis), řimbaba chocholičnatá (Pyrethrum corymbosum), bažanka vytrvalá (Mercurialis perennis), bukvice lékařská (Betonica officinalis), jetel alpinský (Trifolium alpestre). Z dřevin je nápadný hojný výskyt lýkovce jedovatého (Daphne mezerum) a břečťanu popínavého (Hedera helix).

Ryšovy - přírodní památka

Rostou zde i druhy vzácnější. jako jsou orlíček obecný (Aquilegia vulgaris), oman vrbolistý (Inula salicina), jmelí bílé borovicové (Viscum album subsp. austriacum), zimostrázek alpský (Polygala chamaebuxus), violka písečná (Viola rupestris), rozrazil ožankový (Veronica teucrium), hruštice jednostranná (Orthilia secunda).

Ryšovy - přírodní památka

Význačný je výskyt vstavačovitých, rostou zde kruštík tmavočervený (Epipactis atrorubens), okrotice bílá (Cephalanthera damasonium), hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis), vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia), uváděna je též okrotice červená (Cephalanthera rubra) a dokonce poněkud nepravděpodobný prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii). Z dalších uváděných druhů můžeme jmenovat kapraď rezavou (Dryopteris borreri), hořec brvitý (Gentianopsis ciliata) nebo lilii zlatohlavou (Lilium martagon).

Ryšovy - přírodní památka

Ve vrcholové části roste několik trsů třemdavy bílé (Dictamnus albus), zjevně člověkem vysazených. Na jižním okraji, kde lesy přecházejí v úhory a pole, rostou poněkud jiné druhy, jako jsou krvavec menší (Sanguisorba minor), kolenec rolní (Spergula arvensis), hvozdíček prorostlý (Petrorhagia prolifera), silenka nadmutá (Silene vulgaris), kozlíček zubatý pravý (Valerianella dentata subsp. dentata), jehlice plazivá (Ononis repens), hlaváč fialový (Scabiosa columbaria), pryšec drobný (Euphorbia exigua), vrabečnice roční (Thymelaea passerina) a snad také zběhovec trojklaný (Ajuga chamaepitys). Ze sousedního Šibeničního vrchu je uváděn vzácný kociánek dvoudomý (Antennaria dioica).

Ryšovy - přírodní památka

Fotografováno dne 6. 7. 2014.