Syn.: Brahea minima (Nutt.) H. Wendl., Chamaerops acaulis Michx., Chamaerops arundinacea (Aiton) Sm., Chamaerops glabra Mill., Chamaerops louisiana Darby, Chamaerops sabaloides Baldwin ex Darl., Corypha minor Jacq., Corypha pumila Walter, Rhapis acaulis (Michx.) Walter ex Willd., Rhapis arundinacea Aiton, Sabal adiantina Raf., Sabal deeringiana Small, Sabal floribunda Katzenstein, Sabal glabra (Mill.) Sarg., Sabal louisiana (Darby) Bomhard, Sabal minima Nutt., Sabal pumila (Walter) Elliott
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Sabal minor
Rozšíření: Severoamerický druh z jihovýchodu USA, areál sahá od státu South Carolina po Oklahomu na západě, na jih až na Floridu a do Texasu. Vyskytuje se i v sousedním mexickém státě Nuevo Leon.
Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích, v mokřinách, na březích vodních toků, ale i v sušších oblastech středního Texasu, v nadmořských výškách od 10 do 600 m. Kvete na jaře a v létě.
Sabal minor
Popis: Malá palma, většinou jen s podzemním kmenem. Listy v počtu 4–10, jsou 30–150 cm dlouhé a široké, řapík je hladký, trochu delší než listy, čepele jsou vějířovité, hluboce dlanitě dělené. Květenství je úžlabní, přímé, vystupující nad listy, chudě větvené; květy 3,5–5,2 mm. Plody jsou nahnědle černé, kulaté, až 13 mm dlouhé bobule.
Poznámka: Rostliny s krátkými nadzemními kmeny z Louisiany byly původně považovány za samostatný druh, ale v poslední době jsou hodnoceny spíše jen jako ekologická forma.
Sabal minor
Sabal minor
Fotografováno v květnu 2014 (USA, Louisiana, Jean Lafitte National Park, Barataria Preserve).