Syn.: Alsine apetala Jess., Alsinella apetala (Ard.) E. H. L. Krause, Sagina ciliata Fries, Sagina depresa C. F. Schultz
Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité
Sagina apetala
Rozšíření: Roste v Evropě, především západní a jižní; na sever po Skotsko a jih Skandinávie, na východ po Vislu a dolní Don. Dále je uváděn ze severní Afriky, Kanárských ostrovů, z Kavkazu, z Afghánistánu a Pákistánu, z Japonska, z různých míst Severní i jižní Ameriky, z jižní Austrálie, Tasmánie a Nového Zélandu, z jižní Afriky. U nás byl dříve vzácně doložen z Polabí, později byl považován za nezvěstný. Nedávno byl početně nalezen u Staňkova.
Ekologie: Roste především na člověkem ovlivněných písčitých místech. Kvete od května do září.
Sagina apetala
Popis: Jednoletá, zeleně zbarvená bylina vysoká 3–10 cm. Lodyha je vystoupavá, listy jsou celokrajné, vstřícné, přisedlé, šídlovité, zakončené osinkou delší než největší šíře listu. Květy jsou čtyřčetné, kalich je zelený, kališní lístky jsou vejčitě kopinaté, s úzkým bělavým lemem, zdéli tobolky, ke které jsou přitisklé, jsou nestejné, vnější zašpičatělé a vnitřní tupé. Korunní lístky jsou bílé, zřetelně kratší než kališní, často chybí. Plodem je tobolka dlouhá asi 2,5 mm, otevírající se čtyřmi chlopněmi. Semena jsou četná, drobná.
Záměny: Podobný představovanému nominátnímu poddruhu je poddruh úrazník brvitý bezkorunný (S. apetala subsp. erecta), který má kalich za plodu hvězdovitě rozestálý a kališní lístky kratší než tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu ČR je uveden jako druh nezvěstný (A2). Na Slovensku je zařazen ke kriticky ohroženým (CR).
Sagina apetala
Sagina apetala
Sagina apetala
Sagina apetala
Sagina apetala
Sagina apetala
Fotografováno dne 8. 6. 2014 (Staňkov).