SALACIA MADAGASCARIENSIS (Lam.) DC. – vilnokvět

Syn.: Hippocratea madagascariensis Lam., Hippocratea senegalensis var. madagascariensis (Lam.) Poir., Hippocratea verticillata var. madagascariensis (Lam.) Pers., Salacia calypso DC., Salacia simtata Loes., Tonsella madagascariensis (Lam.) Vahl
Česká jména: vilnokvět (Presl 1846)
Čeleď: Celastraceae R. Br. – jesencovité
Salacia madagascariensis
Rozšíření: Tropická východní Afrika – areál druhu sahá od jižního Somálska přes Keňu a Tanzanii až do jižního Mosambiku a na Madagaskar.
Ekologie: Roste v pobřežní vegetaci, ve vlhkých stálezelených i suchých opadavých lesích a křovinách, častý je na písčinách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1300 m.
Salacia madagascariensis
Popis: Keř nebo opíravá liána dosahující výšky až přes 6 m, mladé větve jsou hranaté, zelené lysé, starší v průřezu skoro okrouhlé, šedivé nebo červeně naběhlé, s početnými lenticelami. Listy jsou vstřícné, ale i střídavé (především na šplhavých větvích), řapíkaté, eliptické, 4–10(–16) cm dlouhé a 2,5–5(–6,7) cm široké, na bázi klínovité, celokrajné nebo mělce pilovité, lysé, po obou stranách lesklé. Květenství je axilární, 2–12(–25)květé; listeny jsou trojúhelníkovité, asi 1 mm dlouhé; květy jsou oboupohlavné, 5četné, zelenožluté až žluté; kališní lístky jsou volné, široce vejčité, asi 1 mm dlouhé, tupé nebo zaokrouhlené; korunní lístky jsou rozestálé, obvejčité až obkopinaté, 3–4 mm dlouhé, zaokrouhlené; terčovitý disk je kruhovitý až slabě 5hraný, dosahuje 2–2,5 mm v průměru a výšky okolo 1,5 mm, tyčinky jsou 3, čnělka je 1, blizna krátká. Plodem je kulovitá bobule dosahující 2–3,2 cm v průměru, ve zralosti žlutooranžová nebo růžová až červená.
Poznámka: Pantropicky rozšířený rod Salacia zahrnuje na 180 druhů, vyskytuje se v tropické Americe, v tropické Africe a jihovýchodní Asii.
Salacia madagascariensis
Salacia madagascariensis
Salacia madagascariensis
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 5. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Toliara, Forêt de Kirindy).