SALIX DAPHNOIDES Vill. – vrba lýkovcová / vŕba lykovcová

Syn.: Salix bigemmis Hofm.
Čeleď: Salicaceae Mirbel – vrbovité

Salix daphnoides

Salix daphnoides

Rozšíření: Centrem rozšíření tohoto druhu jsou Alpy, ale ostrůvkovitě se vyskytuje také v Pyrenejích, severních Apeninách, v pohořích Vogézy a Schwarzwald, v Karpatech, Pobaltí a na jihozápadě Skandinávie.
V Česku je původní na východní Moravě a v Karpatech, ale jako medonosná a okrasná dřevina bývá často vysazována (například v Orlických horách, na Králickém Sněžníku, v Jeseníkách i jinde).

Ekologie: Druh se vyskytuje na březích a štěrkových náplavech horských řek a bystřin. Kvete velmi brzy – od března do dubna, což je ještě před rašením listů.

Popis: Až 12 m vysoký strom s řídkou korunou. Načervenalé nebo nazelenalé letorosty jsou v druhém roce šedomodře ojíněné a kůra zevnitř citrónově žlutá. Kopinaté až podlouhlé listy mají typicky k řapíku přirostlé palisty, které se neoddělí ani po opadu listu. Šupiny pupenů samčích květů opadávají již v zimě. Plodem je tobolka.

Záměny: Žádná jiná naše původní vrba nemá palisty srostlé s řapíkem. Zevnitř žlutou kůru má také keřovitá vrba nachová (Salix purpurea), která ale palisty vůbec nemá.

Ohrožení a ochrana: Vrba lýkovcová je zařazena mezi silně ohrožené druhy naší květeny (C2r).

Salix daphnoides
Salix daphnoides
Salix daphnoides
Salix daphnoidesSalix daphnoides
Salix daphnoidesSalix daphnoides
Salix daphnoides

Fotografovali Alena Jírová, dne 3. 6. 2008 a v dubnu 2006 (Česko, Bílé Karpaty, Lopeník); Alena Vydrová a Vít Grulich dne 16. 9. 2013 (Francie, Sollières-Sardières, niva řeky Arc).