Syn.: Crolocos aurea (L.) Raf., Salvia aurea L., Salvia colorata L., Salvia eckloniana Benth., Salvia lutea L.
Čeleď: Lamiaceae Lindl. – hluchavkovité
Salvia africana-lutea
Rozšíření: Vyskytuje se v Jihoafrické republice v provinciích Northern, Western a okrajově i Eastern Cape, v posledně jmenované provincii na východ nejdále po městečko Port Alfred.
Ekologie: Stanovištěm jsou pobřežní písečné duny nebo svahy se suššími typy formace fynbos, zejména v územích se zimními srážkami. Vystupuje až do nadmořské výšky 800 m. Květy této šalvěje opyluje hmyz, který přilétá na květy za nektarem; druh je navíc živnou rostlinou mnoha různých motýlů.
Salvia africana-lutea
Popis: Bohatě větvený aromatický keř dorůstající výšky až 2 m; stonky jsou hranaté, přitiskle bíle chlupaté a pokryté červenooranžovými žláznatými tečkami. Listy jsou vstřícné, řapíkaté; řapík je 0,2–1,5 cm dlouhý; čepel je široce eliptická až obvejčitá, 1,5–3,5(–5,5) cm dlouhá a 0,6–2(–4) cm široká, šedě plstnatá a žláznatě tečkovaná, na bázi klínovitá až srdčitá, obvykle celokrajná, ale u větších listů někdy vroubkovaná, na vrcholu zaokrouhlená nebo tupá. Květenství je nerozvětvené, tvoří jej 3–12 lichopřeslenů, každý s 2(–4) květy; listeny jsou vejčité nebo obvejčité, vytrvalé; kalich je široce zvonkovitý, za plodu až 3 cm široký, blanitý, červenofialový; koruna je pyskatá, (3–)3,5–4,5(–5) cm dlouhá, zlatohnědá až nafialovělá, korunní trubka je asi 2 cm dlouhá, horní pysk je asi 2,5 cm dlouhý, srpovitě prohnutý, dolní pysk je mnohem kratší; tyčinky jsou 2; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů, tvoří svrchní semeník s gynobazickou čnělkou. Plody jsou tvrdky.
Záměny: V jižní Africe se vyskytuje další velmi podobný druh šalvěje, Salvia lanceolata. Ta se však odlišuje větveným květenstvím, opadavými listeny a kratším horním pyskem.
Ohrožení a ochrana: Patří spíše k běžnějším druhům, proto je v Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) přiřazena do skupiny taxonů vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Využití: Z listů tohoto druhu se připravuje velmi chutný čaj s účinky proti nachlazení, kašli a bronchitidě.
Salvia africana-lutea
Salvia africana-lutea
Salvia africana-luteaSalvia africana-lutea
Salvia africana-lutea
Salvia africana-lutea
Salvia africana-lutea
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 14., 23. a 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Gansbaai, rezervace Grootbos; Langebaan, West Coast National Park; Table Mountain National Park, Cape Point).