SAPONARIA BELLIDIFOLIA Sm. – mydlice / mydlica

Syn.: Smegmathamnium bellidifolium Rchb.
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité

Saponaria bellidifolia

Rozšíření: Druh jihoevropských vápencových pohoří. Roste v Pyrenejích, v jihofrancouzském pohoří Cévennes, v Apeninách, v balkánských pohořích od Chorvatska po poloostrov Peloponés a střední Bulharsko, na sever zasahuje na nejjižnější okraj Jižních Karpat; izolovaně se vyskytuje v pohoří Apuseni v rumunské Transylvánii, kde leží nejseverněji položené lokality druhu.

Ekologie: Horský druh rostoucí výhradně na vápenci na otevřených skalnatých stanovištích, v subalpinských trávnících na mělkých kamenitých půdách, na kamenitých místech v horských pastvinách. Kvete od června do července.

Saponaria bellidifolia

Popis: Vytrvalé volně trsnaté rostliny s dřevnatým kořenem, (10–)20–40(–50) cm. Lodyhy v počtu až 30, vzpřímené, nevětvené, lysé, vzácně chlupaté (var. hirticaulis). Přízemní listy kopisťovité, lysé, 2,5–5 cm dlouhé, jednožilné, na bázi řapíku často brvité; lodyžní listy vstřícné, v počtu 1(–2) párů na lodyhu, obkopinaté. Květenství strboulovité, husté, 15–28 mm v průměru, podepřené dvěma kopinatými listeny, pod květy přítomny kopinaté brvité listence. Květy oboupohlavné nebo funkčně samičí; kalich 6–7 mm dlouhý, bělavě zelený, drsně chlupatý, nahoře s krátkými zuby zakončenými ostrou, často fialově zbarvenou špičkou; korunní lístky s čepelí 4–5 mm dlouhou, úzce kopisťovitou, nahoře vykrojenou, světle žlutou; čnělky 2, tyčinek 10, v oboupohlavných květech výrazně vyčnívající z květu, ve funkčně samičích květech výrazně drobnější. Plod tobolka otvírající se 5 zuby, nevýrazně přesahující kalich. Semena cca 1,7 mm v průměru, černá, s nezřetelně síťnatým povrchem.

Ohrožení a ochrana: Zákonem chráněným druhem je ve Francii.

Saponaria bellidifoliaSaponaria bellidifolia
Saponaria bellidifolia
Saponaria bellidifolia

Fotografováno dne 29. 6. 2012 (Rumunsko, Transylvánie, Munții Apuseni, Muntele Mare, Scărița-Belioara).