Syn.: Jonesia declinata sensu Binn., non Jack, Saraca cauliflora sensu Prain, non Baker
Čeleď: Caesalpiniaceae Klotzsch et Garcke – sapanovité; Fabaceae Lindl. – bobovité
Saraca thaipingensis
Rozšíření: Druh pochází z oblasti tropické jihovýchodní Asie (jižní Barma, Thajsko, Malajsie, indonéská Jáva), pěstuje v mnoha tropických zemích.
Ekologie: Roste podél lesních toků, ve vlhké dobře propustné půdě.
Popis: Středně velký, stálezelený strom, dorůstá výšky 6–10 m. Listy jsou sudozpeřené, až s 8 páry krátce řapíkatých lístků, 20–40 cm dlouhých a 6–12 cm širokých, sytě zelených, na vrcholu krátce zašpičatělých. Mladé listy jsou krémové barvy, měkké a svěšené. Květy jsou vonné, uspořádané v hustých chocholících o průměru až 45 cm, které vyrůstají přímo z kmene a hlavních větví. Jednotlivé květy o průměru 1–2 cm mají řepicovitý petaloidní kalich s dlouhou trubkou, zakončený čtyřmi oválnými cípy, koruna chybí. Při rozkvětu jsou květy růžově žluté, postupně mění barvu na sytě žlutou, ústí kališní trubky je olemováno tmavě rudými vystouplými hrbolky. Většina květů v květenství je samčí, ostatní oboupohlavné. Plodem jsou kožovité ploché lusky 30–45 cm dlouhé, 6–10 cm široké, ve zralosti zbarvené do sytého purpurového odstínu, semena jsou plochá, černá.
Využití: Atraktivní kvetoucí strom pro parky a zahrady. Dřevo se používá pro výrobu dočasných lehkých konstrukcí, beden a dřevěných palet. Z kořenů se vyřezávají rukojeti malajsijských mačet.
Záměny: Blízce příbuzný druh Saraca asoca se liší květy oranžově žlutými při rozkvětu, které se postupně zbarvují do rudého odstínu, nemají rudé vystouplé hrbolky.
Poznámka: Druhové jméno je odvozeno podle malajsijského města Taiping.
Saraca thaipingensis
Saraca thaipingensis
Saraca thaipingensis
Saraca thaipingensis
Saraca thaipingensis
Fotografováno dne 15. 2. 2014 (Srí Lanka, Peradeniya).