Syn.: Apocynum viminale Bassi ex Schult., Euphorbia viminalis L., Sarcostemma aphyllum (Thunb.) R. Br., Vincetoxicum sarcostemmoides Schweinf. ex Penz.
Česká jména: dužnověnec bezlistý (Presl 1846)
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité; Asclepiadaceae R. Br. – klejichovité
Sarcostemma viminale
Rozšíření: Sušší oblasti savan a poloopadavých lesů v subsaharské Africe od Ghany po Etiopii a na jih do Jihoafrické republiky, neroste v území deštných pralesů v Konžské pánvi. Z afrického kontinentu přesahuje i na Komory, Madagaskar, Réunion, Mauritius, Seychely a do jižní části Arabského poloostrova (do Jemenu, Saúdské Arábie a Ománu). Variabilní druh, v areálu diferencovaný na několik poddruhů.
Ekologie: Přirozené lesní lemy a pláště kolem skalnatých míst, vystupuje asi do 300 m n. m. Liánovitá rostlina, šplhající po vegetaci. Nejčastěji na osluněných místech s mělkými skeletovitými půdami, v horkém klimatu s průměrnými teplotami 23–27 °C a srážkami vyššími než 700 mm.
Sarcostemma viminale
Popis: Bezlistá sukulentní bylinná liána, dorůstající až do výšky 5 m. Stonek je válcovitý, článkovaný, asi jako tužka silný, zelený, mléčí. Listy jsou redukovány na šupiny. V uzlinách vyrůstají zkrácené postranní větvičky, které nesou 2–30květý okolík drobných květů. Květy rostou až na 3 cm dlouhých stopkách, jsou pětičetné, vonné, mají velmi drobný volný kalich a na bázi srostlé 4–8 mm dlouhé korunní lístky, které jsou krémově bílé. Tyčinek je 5, srůstají s gyneceem do tzv. gynostegia, nesou přívěsky, které vytvářejí pakorunku. Plodolisty jsou 2, neúplně srůstají a tvoří svrchní semeník, ve zralosti se rozestupují, čímž vnikají 2 samostatné, 5–18 cm dlouhé měchýřky, obsahující ochmýřená semena. Plody se tvoří jen zřídka nebo se měchýřek vyvíjí pouze jeden.
Poznámka: J. S. Presl ve svém Všeobecném rostlinopisu (1846) o této liáně říká, že mléko z rozeh jest mírné, nakyslé, a tudyž se potřebuje na cestách k uhašení žízně.
Sarcostemma viminale
Sarcostemma viminale
Sarcostemma viminale
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 5. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: NP Morne Seychellois, Anse Major).