SAURURUS CERNUUS L. – ještěrořep nicí

Syn.: Saururus cernuus f. submersus Gluck
Česká jména: ještěrořep nicí (Presl 1846)
Čeleď: Saururaceae Rich. ex T. Lestib. – ještěrořepovité
Saururus cernuus
Rozšíření: Druh východní části Severní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od Ontaria a Quebeku přes Wisconsin až po Texas a Floridu, hojně v subtropickém klimatu jižních států USA, na severu areálu vzácněji.
Ekologie: Roste v bažinách a močálech, sladkovodních, ale i brakických, do hloubky vodního sloupce až 50 cm, v pásmu od hladiny moře až do nadmořské výšky okolo 500 m. Kvete na jaře a v létě, někdy brzy na podzim.
Saururus cernuus
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, 15–120 cm vysoká. Lodyha je plazivá až vystoupavá, v mládí chlupatá, listy jsou střídavé, řapíky jsou 1–10 cm dlouhé, čepele kopinaté až skoro trojúhelníkovité, na bázi srdčité, 2–17 × 1–10 cm. Květenství je axilární, hroznovité, štíhlé, k vrcholu se zúžující, květy 2 mm v průměru, vonné, bílé, korunní lístky chybí, tyčinky 3–7, delší než pestíky, semeník je svrchní. Schizokarp je 1,5–3 mm dlouhý, semena jsou hnědá.
Ohrožení a ochrana: Ve vhodných podmínkách může být až invazivní, v severněji položených amerických státech Connecticut a Rhode Island je ohrožený.
Využití: Původní Američané používali tuto rostlinu ve své medicíně.
Poznámka: Rod Saururus zahrnuje jen dva druhy, kromě zde představeného severoamerického je to ještě východoasijský druh Saururus chinensis.
Saururus cernuus
Saururus cernuus
Saururus cernuus
Fotografováno v květnu 2014 (USA, Louisiana, Jean Lafitte National Park).