Syn.: Saussurea alpina var. densa Hook., Saussurea alpina var. ledebourii (Herder) A. Gray, Saussurea densa (Hook.) Rydb., Saussurea nuda var. densa (Hook.) Hultén
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Saussurea nuda subsp. densa
Rozšíření: Endemit Skalistých hor, roste v Kanadě v provinciích Britská Kolumbie a Alberta a ve Spojených státech v Montaně.
Ekologie: Roste na kamenitých svazích, často v pohyblivém substrátu, nad horní hranicí lesa v nadmořských výškách 2000–2800 m.
Saussurea nuda subsp. densa
Popis: Vytrvalá bylina tvořící trsy, s přímými, chlupatými, na bázi dřevnatějícími a jen v květenství větvenými lodyhami vysokými 5–20(–60) cm. Listy jsou střídavé, dolní řapíkaté, horní přisedlé, kopinaté, 4–8 cm dlouhé a 0,5–2 cm široké, na okraji zoubkaté, v mládí vlnatě až pavučinatě chlupaté, později olysávající. Květenství tvoří 3–20 hustě strboulovitě nahloučených úborů na krátkých stopkách; zákrov je 11–15 mm dlouhý; zákrovní listeny jsou 3–4řadě uspořádané, kopinaté, tmavozelené, často fialově naběhlé, vlnatě chlupaté; lůžko úboru je lysé; květů v úboru je 15–20, jsou 8–11 mm dlouhé, světle červenofialové, mají krátkou trubku a nálevkovité cípy; tyčinky jsou fialové. Nažky jsou podlouhlé, 4–6 mm dlouhé, slámově žluté, žilkované, lysé, chmýr tvoří 1–2 mm dlouhé hnědavé vnější štětiny, vnitřní jsou pérovité, 9–10 mm dlouhé.
Poznámka: Nominátní poddruh byla popsán z ruského Dálného východu a okrajově přesahuje i na pobřeží Aljašky. Na Sibiři je dosti rozšířen na širokém spektru stanovišť od tundry na mořském pobřeží až do alpínského stupně v horách. Odlišuje se prodlouženým květenstvím a často celokrajnými listy.
Saussurea nuda subsp. densa
Saussurea nuda subsp. densa
Fotografovala Alena Vydrová, dne 17. 7. 2007 (Kanada, Alberta, NP Jasper, Mt. Edith Cavell).