Syn.: Scalesia ovata Andersson
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Scalesia pedunculata
Rozšíření: Zástupce galapážského endemického rodu. V rámci tohoto druhu se rozlišují asi tři variety – nominátní varieta roste na ostrovech Floreana, Isabela a Santa Cruz, Scalesia pedunculata var. indurata pochází z ostrova San Cristóbal, S. p. var. parviflora z ostrovů Floreana, San Cristóbal a Santa Cruz.
Ekologie: Charakteristický druh galapážských tzv. skalesiových lesů, které se rozkládají ve středních polohách návětrných stran ostrovů, v dosahu vláhonosných větrů, které přinášejí nad území srážky především v podobě mlhy. Roste v nadmořských výškách od 400 do 700 m, společně například s druhy Tournefortia pubescens, Volkameria mollis, Zanthoxylum fagara aj.
Scalesia pedunculata
Popis: Strom, 5–20 m vysoký, s kmenem přímým, dosahujícím průměru 20–30 cm a větvemi chlupatými, nežláznatými, olysávajícími. Listy jsou střídavé, řapíky jsou 0,5–5 cm dlouhé, nekřídlaté, čepele kopinaté až vejčitě kopinaté, 4–20 cm dlouhé a 1–10 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, se 3 hlavními žilkami, přitiskle chlupaté. Úbory vyrůstají po 1–3 na konci větví na stopkách 5–15 cm dlouhých, jsou 1–3 cm široké; zákrov je zvonkovitý, až 1 cm dlouhý, zákrovní listeny jsou kopinaté, špičaté; jazykovité květy chybí, trubkovitých květů je více než 20, koruny jsou 5–6 mm dlouhé, bělavé. Nažky jsou 3,5–7 mm dlouhé, s chmýrem nebo bez něj.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu IUCN (1998) je klasifikován jako druh zranitelný (VU). V průběhu 20. století došlo k dramatickému úbytku skalesiových lesů, který byl zapříčiněn především jejich mýcením a přeměňováním na zemědělskou půdu. Po vyhlášení galapážského národního parku jsou všechny oblasti s výskytem těchto lesů chráněny, v zájmu jejich zachování se provádějí aktivní managementová opatření.
Poznámka: Rod Scalesia zahrnuje asi 15 druhů, všechny jsou endemity Galapág.
Scalesia pedunculataScalesia pedunculata
Scalesia pedunculata
Scalesia pedunculata
Scalesia pedunculata
Scalesia pedunculata
Scalesia pedunculata
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 6. 10. 2015 (Ekvádor, Galapágy, ostrov Santa Cruz).