Syn.: Aralia abyssinica Hochst. ex A. Rich., Astropanax abyssinicum (Hochst. ex A. Rich.) Seem., Astropanax elatus (K. Koch ex Hook. f.) Seem., Heptapleurum abyssinicum (Hochst. ex A. Rich.) Benth. ex Vatke, Heptapleurum elatum (K. Koch ex Hook. f.) Hiern, nom. illeg., Paratropia elata K. Koch ex Hook. f., Schefflera acutifoliolata De Wild., Schefflera hookeriana Harms, Sciadophyllum elatum Seem., Sciodaphyllum abyssinicum (Hochst. ex A. Rich.) Miq.
Čeleď: Araliaceae Juss. – aralkovité
Schefflera abyssinica
Rozšíření: Ve východní Africe roste v horách od Etiopie po severovýchod Zambie a Malawi a zasahuje i do východního příhraničí Konga. Nevelká arela existuje také v horách na pomezí Nigérie a Kamerunu.
Ekologie: Součást podhorských až horských lesů, vystupuje do nadmořských výšek od 1800 až do 2800 m.
Schefflera abyssinica
Popis: Nejčastěji strom, dorůstající dosti mohutných rozměrů a výšky až 30 m, méně často jako epifytický keř; borka je tmavě šedá, většinou rozbrázděná. Listy jsou střídavé, 5–7četné; řapík je až 40 cm dlouhý; lístky jsou eliptické až vejčité, až 30(–40) cm dlouhé a 15(–20) cm široké, na bázi srdčité až klínovité, na okraji drobně vroubkované nebo až téměř celokrajné, na vrcholu obvykle dlouze zašpičatělé, lysé nebo kratičce chlupaté; řapíčky 4–7(–12) cm dlouhé; palisty jsou vejčité, až 1,7 cm dlouhé. Drobné 5–8četné květy jsou uspořádané v okolících, které jsou obvykle sdruženy do hroznu; kalich tvoří nepatrný lem; korunní lístky jsou volné, velmi drobné; tyčinek je 5–8; semeník je spodní, čnělky velmi krátké. Plody jsou téměř kulovité peckovice, až 5 mm v průměru.
Schefflera abyssinica
Schefflera abyssinica
Schefflera abyssinica
Fotografováno dne 1. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, sestup z osady Sone do údolí řeky Ansiya).