SCHEFFLERA ELLIPTICA (Blume) Harms

Syn.: Hedera terebinthinacea Wall., nom. inval., Hedera venosa Wall., nom. inval., Hedera verticillata Span., Heptapleurum ellipticum (Blume) Seem., Heptapleurum micranthum (Miq.) Seem., Heptapleurum natale Ridl., Heptapleurum verticillatum (Span.) Seem., Paratropia crassa Blanco, Paratropia elliptica (Blume) Miq., Paratropia macrantha Miq., Paratropia micrantha Miq., Paratropia verticillata (Span.) K. Koch, Polyscias odorata Blanco, Schefflera agusanensis Elmer, Schefflera fukienensis Merr., Schefflera micrantha (Miq.) Ridl., nom. illeg., Schefflera minimiflora Ridl., nom. illeg., Schefflera nitida Merr., Schefflera odorata (Blanco) Merr. et Rolfe, Sciodaphyllum ellipticum Blume, Sciodaphyllum verticillatum (Span.) Walp., Unjala rheedei Reinw. ex Blume, nom. inval.
Čeleď: Araliaceae Juss. – aralkovité

Schefflera elliptica

Rozšíření: Dosti velký areál se rozkládá od Bangladéše a východní Indie po jižní Čínu, na jih po Malajsii, také na Andamanech. Dále roste v Indonésii a na Filipínách, přesahuje na Papuu-Novou Guineu, do Mikronésie, na Šalamounovy ostrovy a severovýchod Austrálie. Výskyt na Tchaj-wanu je nejistý.

Ekologie: Roste ve stálezelených subtropických a tropických lesích, zejména v říčních údolích nebo při mořském pobřeží. Podél řek vystupuje až do nadmořské výšky 2500 m.

Schefflera elliptica

Popis: Většinou dřevnatá liána, méně často keř nebo menší stromek, může dorůst až do 10 m, někdy také roste epifyticky. Listy jsou střídavé, 5–7četné; řapík je 4–14(–18) cm dlouhý; lístky jsou na 2–5 cm dlouhém řapíčku, jejich čepel je eliptická až obvejčitá, 11–16(–26) cm dlouhá, obvykle s 5–6 páry žilek, na bázi klínovitá až zaokrouhlená, celokrajná, někdy podvinutá, zašpičatělá až špičatá. Květenství je lata okolíků, v mládí hvězdovitě chlupatá a olysávající; stopky květů jsou 2–3 mm dlouhé; kalich je nepatrný; korunních lístků je 5, bělavých; tyčinek je 5; spodní semeník tvoří 5 plodolistů. Plody jsou vejcovité, elipsoidní až téměř kulovité peckovičky o délce 3–4 mm, za sucha s 5 žebry.

Využití: Rostlina je často využívána v lidovém léčitelství, např. proti bolestem zubů, při otocích a při nedostatku vitaminu C.

Poznámka: Rod Schefflera je snad nejpočetnějším rodem aralkovitých, odhady se pohybují mezi 600–700 druhy. Z výsledků molekulární biologie vyplývá, že však není monofyletický, a proto lze v brzké době počítat se změnami.

Schefflera elliptica
Schefflera elliptica
Schefflera elliptica
Schefflera elliptica

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 18.–31. 1. 2018 (Palau, Koror, Ngermid a ostrov Ulebsechel).