Syn.: Cotula umbellata L. f., Peyrousea argentea Compton, Peyrousea calycina DC., Peyrousea oxylepis DC., nom. illeg., Peyrousea umbellata (L. f.) Fourc.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Schistostephium umbellatum
Rozšíření: Pochází ze samého jihu Jihoafrické republiky, těžiště areálu leží v provincii Western Cape na východ od městečka Montagu, ale poněkud přesahuje i do provincie Eastern Cape do okolí městečka Humansdorp, roste také v pohoří Swartberg.
Ekologie: Roste ve formaci fynbos a na okrajích subtropického lesa, vystupuje až do nadmořské výšky 1500 m.
Schistostephium umbellatum
Popis: Keř vysoký 0,5–2 m, zpravidla jen na bázi rozvětvený; větve jsou přímé, hustě olistěné. Listy jsou střídavé, vodorovně odstálé, kopinaté, 2,5–4 cm dlouhé a 1,6–2 cm široké, celokrajné, na obou stranách hustě přitiskle stříbřitě chlupaté. Úbory jsou diskovité, stopkaté, vyrůstají na koncích větví a tvoří chudé okolíkaté květenství; zákrov je polokulovitý, nahoře asi 1,5 cm v průměru, lůžko úboru je vyklenuté, zákrovní listeny jsou víceřadé, na okraji blanité; všechny květy jsou žluté, krátké liguly jsou samičí, květy tvořící terč jsou oboupohlavné, trubkovité, na vrcholu s 4 cípy. Nažky jsou stlačeně obvejcovité, žebernaté; chmýr chybí.
Poznámka: Do rodu Schistostephium je řazeno 8 dosti podobných druhů z jižní poloviny Afriky. Nejdále na sever zasahují do jižní Tanzánie a Konga, kde rostou především v prostředí horské savany, těžiště výskytu se nachází v Zambii, Zimbabwe a severní části Jihoafrické republiky. Pouze jediný z nich se vyskytuje v květenné říši Capensis. Rod patří do příbuzenstva rodu Cotula, což prozrazují diskovité úbory s velmi krátkými ligulami, nezvyklý je však keřový vzhled.
Schistostephium umbellatum
Schistostephium umbellatum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Garden Route National Park, Kranshoek).