SCHOENOPLECTUS CALIFORNICUS (C. A. Mey.) Soják – skřípinec / škripinec

Syn.: Dichromena atrosanguinea É. Desv., Elytrospermum californicum C. A. Mey., Fimbristylis rigida Beetle, nom. illeg., Malacochaete assimilis Ces., Malacochaete chilensis Nees et Meyen ex Boeckeler, Malacochaete oligostachya Phil., Malacochaete riparia Nees et Meyen, Malacochaete sanguinolenta Nees et Meyen ex Boeckeler, Malacochaete tatora (Kunth) Meyen, Malacochaete tatora Nees et Meyen, Schoenoplectus chamissoi (Nees) Soják, Schoenoplectus pseudotriqueter (Steud.) Soják, Schoenoplectus riparius (Nees et Meyen) Palla, Schoenoplectus tatora (Kunth) Palla, Scirpus atrosanguineus (É. Desv.) Skottsb., nom. illeg., Scirpus californicus (C. A. Mey.) Steud., Scirpus chamissoi Schrad. ex Nees, Scirpus decipiens A. St.-Hil. ex Nees, Scirpus decipiens A. St.-Hil., Scirpus paschalis Kük., nom. inval., Scirpus pseudotriqueter Steud., Scirpus rigidus Griseb., Scirpus rigidus Schrad. ex Nees, Scirpus riparius J. Presl et C. Presl, nom. illeg., Scirpus tatora Kunth, Scirpus tereticulmis Steud., Scirpus validus Benth., nom. illeg.
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité

Schoenoplectus californicus

Rozšíření: Rozsáhlý areál leží především v Americe. Na sever zasahuje do jižních států USA, dále prochází celou Střední Amerikou včetně Antil, směrem k jihu zasahuje ještě do Argentiny a Chile, nejdále na Ohňovou zemi. Druh dále roste na Falklandech a na Velikonočním ostrově; původnost výskytu na Havajských a Cookových ostrovech bývá zpochybňována. Zavlečen byl na Nový Zéland.

Ekologie: Roste na březích bahnitých sladkovodních i brakických jezer, velmi často vyrůstá přímo z vody. V USA vystupuje do 1500 m n. m., velmi známé porosty na jezeře Titicaca leží v nadmořské výšce 3800 m.

Schoenoplectus californicus

Popis: Statná vytrvalá bylina s plazivým, 1–1,5 cm tlustým oddenkem, vysoká 1–4 m; lodyhy jsou oblé, pod vrcholkem zaobleně trojhranné, hladké, 1–4 m vysoké. Pochvaté listy jsou 3–4, vyrůstají od báze a dosahují asi do 1/6 délky lodyhy, jejich čepele jsou zploštělé, asi 2 mm široké. Květenství je často i více než 3krát větvený kružel, větvičky dorůstají i více než 20 cm; klásků bývá i více než 150, vyrůstají jednotlivě nebo po 2 i více, jsou 0,5–1,1 cm dlouhé; plevy jsou vejčité, asi 2,5 mm dlouhé, oranžovohnědé, na okraji brvité, na vrcholu vyrůstá ze zářezu 0,1–0,2 mm hlubokého jemná přímá osina přesahující výřez; květy jsou oboupohlavné; okvětí tvoří 2–4 červenohnědé lístky dosahující délky nažky; tyčinky jsou 3; čnělka je dvouklaná. Nažky jsou vejcovité nebo obvejcovité, nestejnoměrně bikonvexní nebo zploštělé, 1,8–2,2 mm dlouhé, tmavě šedohnědé.

Schoenoplectus californicus
Schoenoplectus californicus
Schoenoplectus californicus
Schoenoplectus californicus
Schoenoplectus californicus

Využití: Lidé z kmene Uru na jezeře Titicaca si právě z tohoto druhu staví čluny a dokonce z něj budují plovoucí ostrůvky, na kterých se zejména v minulosti bydlelo. Na jednom velkém plovoucím ostrůvku mohlo žít až 10 rodin.

Schoenoplectus californicus
Schoenoplectus californicus
Schoenoplectus californicus

Fotografovala Věra Svobodová, dne 7. 9. 2015 (Peru, jezero Titicaca).