SCOPARIA DULCIS L. – chvostenka sladká

Syn.: Ambulia micrantha Raf., Capraria dulcis (L.) Kuntze, Gratiola micrantha Nutt., Scoparia grandiflora Nash, Scoparia nudicaulis Chodat et Hassl., Scoparia procumbens Jacq., Scoparia purpurea Ridl., Scoparia ternata Forssk.
Česká jména: chvostenka sladká (Presl 1846)
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité

Scoparia dulcis

Rozšíření: Původní je tento druh pravděpodobně v subtropických a tropických oblastech Ameriky (od Floridy a jižního Texasu přes celou Střední Ameriku i Antily až po Paraguay a severní Argentinu), v současnosti je však druhotně rozšířen v mnoha tropických i subtropických oblastech celého světa (např. tropická Afrika, Madagaskar, Indie, jihovýchodní Asie, sever a východ Austrálie).

Ekologie: Nejčastěji se objevuje na ruderálních stanovištích, provází okraje silnic a cest, stejně tak polí a zahrad, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1400. Kvete po celý rok.

Scoparia dulcis

Popis: Jednoletá bylina až vytrvalý polokeř dosahující výšky 30–100(–150) cm. Větve jsou hranaté až úzce křídlaté, lysé nebo v uzlinách brvité. Listy jsou řapíkaté, úzce obkopinaté až obvejčité, 10–45(–50) mm dlouhé a až 18 mm široké, na bázi klínovité, nad středem zubaté nebo skoro celokrajné, na vrcholu tupé, lysé, obvykle žláznatě tečkované. Květy vyrůstají v úžlabí listů po 1–3, květní stopka je 5–10 mm dlouhá; kalich je 4četný, cípy jsou vejčité, asi 2 mm dlouhé; koruna je bílá, dosahuje asi 4 mm v průměru, trubka je v ústí hustě chlupatá, cípy jsou 2–3 mm dlouhé; 4 tyčinky jsou z koruny vyniklé. Plodem je vejcovitá tobolka, 2–4 mm široká.

Využití: Nalézá uplatnění v tradiční medicíně k léčbě řady chorob a neduhů, šťáva z listů je nasládlá, užívá se podobně jako lékořice proti kašli.

Poznámka: Rod Scoparia zahrnuje okolo 20 druhů, které se vyskytují v tropické Americe, Africe, Asii i Austrálii.

Scoparia dulcis
Scoparia dulcis
Scoparia dulcis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 1. 10. 2016 (Madagaskar, region Menabe, okolí Morondavy).