SELLIGUEA TRILOBA (Houtt.) ex M. G. Price

Syn.: Crypsinus trilobus (Houtt.) Copel., Phymatodes triloba (Houtt.) Ching, Phymatopsis triloba (Houtt.) Ching, Phymatopteris triloba (Houtt.) Pic. Serm., Polypodium trilobum Houtt.
Čeleď: Polypodiaceae Berchtold et J. Presl – osladičovité
Selliguea triloba
Rozšíření: Kapradina jihovýchodní Asie, vyskytuje se v oblasti od čínského ostrova Chaj-nan přes Indočínu a Malajský poloostrov až po Sumatru a Jávu, na východě areál zasahuje až na Borneo, Moluky a Filipíny.
Ekologie: Roste ve světlinách podhorských a horských lesů, objevuje se často na kmenech padlých stromů, ale i na skalách a ve skalních štěrbinách.
Selliguea triloba
Popis: Kapradina s plazivým oddenkem, plevinami 3–6 mm dlouhými, hnědými, skoro celokrajnými nebo krátce zubatými a listy výrazně dimorfními. Sterilní listy mají řapíky 7–17(–40) cm dlouhé, nažloutlé až purpurové, čepele jsou obvykle 3laločné, vzácněji celistvé nebo zpeřené do 5–7 úkrojků, celokrajné čepele jsou kosníkovité, na bázi zaokrouhlené, 6–10(–33) cm dlouhé a 4–8,8 cm široké, laločnaté čepele jsou 10–20 cm dlouhé a 13–25 cm široké, terminální lalok je širší, postranní laloky jsou podlouhlé až kopinaté, více či méně srpovitě zahnuté, na vrcholu zašpičatělé; fertilní listy jsou vyšší, jejich řapíky jsou (14–)25–35(–50) cm dlouhé, čepele 3laločné až zpeřené do 2–4(–7) párů postranních úkrojů, které jsou kopinaté, 7–14(–18) cm dlouhé a 0,7–0,8(–1,3) cm široké, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Výtrusnicové kupky vyrůstají na rubu listů ve dvou řadách, jsou vyniklé i na jeho líci.
Poznámka: K rodu Selliguea bývá řazeno na 75 druhů, z nichž akceptovaných je zhruba 30. Vyskytují se především v subtropických a tropických oblastech Asie, Austrálie a Tichomoří.
Selliguea triloba
Selliguea triloba
Selliguea triloba
Selliguea triloba
Fotografoval Mário Duchoň, dne 4. 3. 2013 (Indonésie, Sumatra, Gunung Sibayak).