SENECIO CANESCENS (Humb. et Bonpl.) Cuatrec. – starček

Syn.: Culcitium boyacense Cuatrec., Culcitium canescens Bonpl., Culcitium canescens Humb. et Bonpl., Culcitium rufescens var. canescens (Bonpl.) Benoist, Senecio boyacensis (Cuatrec.) Cuatrec.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et C. Presl – hvězdnicovité
Senecio canescens
Rozšíření: Vysokohorský druh, vyskytuje se v Andách od střední Kolumbie po západní Bolívii.
Ekologie: Vyskytuje se ve formacích páramo, superpáramo a puna ve velmi vysokých nadmořských výškách 3700–5000 m.
Senecio canescens
Popis: Vytrvalá, hustě vlnatě chlupatá bylina s růžicí listů; lodyha je přímá, vysoká 30–150 cm, v dolní části bíle, v horní někdy i rezavě vlnatá. Listy v přízemní růžici jsou obkopinaté, 12–30 cm dlouhé a 2–6 cm široké, oboustranně hustě bíle vlnaté, celokrajné, podvinuté, na vrcholu špičaté nebo tupé; lodyžní listy jsou drobnější, čárkovité až šupinovité rovněž bělovlnaté. Úbory vyrůstají pod několika na konci lodyhy, většinou jsou nicí, dorůstají 5–6 cm v průměru; zákrov je polokulovitý, víceřadý, zákrovní listeny jsou čárkovité až kopinaté, hustě vlnaté, někdy načervenalé; jazykovité květy chybějí; trubkovitých květů je větší počet, jsou oboupohlavné, žluté až červenavé. Nažky jsou vejcovité; chmýr je početný, bílý.
Využití: Nálev z rostliny se používá proti kašli.
Senecio canescens
Senecio canescens
Fotografoval Mário Duchoň, dne 12. 3. 2014 (Ekvádor, Chimborazo). Determinaci druhu potvrdil Petr Sklenář, za což mu srdečně děkuji.