SENNA BACILLARIS (L. f.) H. S. Irwin et Barneby – séna

Syn.: Bactyrilobium bacillare (L. f.) Hornem., Cassia bacillaris L. f., Cassia carthaginensis Steud., Cassia fockeana Miq., Cassia inaequilatera DC., Cassia insignis N. E. Br., Cassia puberula Kunth, Cathartocarpus bacillaris (L. f.) Pers., Cathartocarpus bacillus Pers., Cathartocarpus bacillus Lindl., Chamaefistula bacillaris (L. f.) G. Don, Chamaefistula inaequilatera G. Don, Chamaefistula puberula G. Don, Inga nodosa Willd., Mimosa nodosa L.
Česká jména: séna (Huber 1596)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Senna bacillaris

Rozšíření: Pochází ze Střední Ameriky, kde roste od jižní části Mexika po Panamu, také na ostrovech v Karibském moři. V Jižní Americe roste od Kolumbie a Venezuely až po Peru a střední Brazílii.

Ekologie: Stanovištěm jsou okraje lesů, křoviny a druhotná stanoviště, většinou v nížinách.

Popis: Keř nebo opíravá liána, dorůstá výšky 2–8 m; mladé stonky jsou brvité. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, 12–28 cm dlouhé, s 2 jařmy; dolní lístky jsou vejčité, 7–19 cm dlouhé a 3,5–9,5 cm široké, na bázi asymetrické, srdčité, s párem stopkatých nektariových žlázek na okraji ploché; řapík je 1,ř–4,5 cm dlouhý; palisty jsou čárkovitě obkopinaté, 4–8 mm dlouhé, opadavé. Květenství je koncová lata 2–7 cm dlouhá, s 5–35 slabě zygomorfními květy; květní stopky jsou 2–5 cm dlouhé; kališní lístky jsou 0,8–1,2 cm dlouhé; korunní lístky jsou volné, 1,8–3 cm dlouhé, žluté; tyčinek je 7, s krátkými hákovitými nitkami; čnělka je rovněž obloukovitá. Lusk je nicí, téměř rovný, tupě 4hranný, 12–26 cm dlouhý, s 2 řadami semen.

Poznámka: Druh s uplatněním v okrasném zahradnictví, vysazuje se i mimo primární areál.

Senna bacillaris
Senna bacillaris
Senna bacillaris

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 9. 2. 2015 (Guatemala, Laguna Lachuá).