SENNA DIDYMOBOTRYA (Fresen.) H. S. Irwin et Barneby – séna

Syn.: Cassia didymobotrya Fresen., Cassia nairobensis L. H. Bailey, Cassia verdickii De Wild., Chamaesenna didymobotrya (Fresen.) Small
Česká jména: séna (Huber 1596)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Senna didymobotrya

Rozšíření: Tropická oblast Afriky – od Súdánu přes Keňu, Tanzanii, Kongo až po Angolu, Zimbabwe a Mozambik. Druh se pěstuje jako dekorativní dřevina v tropických a subtropických oblastech celého světa, z kultury i zplaňuje. Byl zavlečen i do Makaronésie, jižní Afriky, na Madagaskar, do jižní Asie, východní části Austrálie, na jih Severní Ameriky (Kalifornie, Florida, Mexiko) a do Tichomoří (Havajské ostrovy). V některých oblastech se šíří invazivně, tvoří neprostupné křoviny a potlačuje původní vegetaci.

Ekologie: Ve své domovině roste podél vodních toků, na křovinatých březích řek a na vlhkých okrajích lesů, sekundárně se objevuje na člověkem ovlivňovaných stanovištích, v okolí lidských sídel, zahrad a polí. Kvete od května do října, nezřídka však i po celý rok.

Senna didymobotrya

Popis: Stálezelený keř, 2–3,5(–5) m vysoký. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, 13–30(–50) cm dlouhé, lístky jsou eliptické až vejčité, v 8–16 párech, 3–6,5 cm dlouhé a 0,6-2,5 cm široké, jemně chlupaté. Květy vyrůstají ve vzpřímeném hroznu 15–35(–50) cm dlouhém, jsou 5četné, žluté; listeny jsou opadavé; kališní lístky jsou vejčité, hnědé; korunní lístky jsou obvejčité, nehetnaté; tyčinek je 10, dvě z nich jsou výrazně větší, zahnuté. Plodem je až 12 cm dlouhý lusk.

Poznámka: Rod Senna zahrnuje asi 260 druhů, které rostou v tropických oblastech světa.

Senna didymobotrya
Senna didymobotrya
Senna didymobotryaSenna didymobotrya
Senna didymobotrya

Fotografovali Ladislav Kovář, dne 28. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, Funchal – Jardim Botânico da Madeira), a Jindřiška Vančurová, dne 20. 10. 2016 (Madagaskar, region Vakinankaratra, okolí Antsirabe).