SENNA SOPHERA (L.) Roxb. – séna

Syn.: Cassia atroviridis Span., Cassia autropurpurea Benth., Cassia canca Cav., Cassia esculenta Roxb., Cassia frutescens Mill., Cassia geminiflora Schrank, Cassia linearis Michx., Cassia lineata Michx., Cassia occidentalis var. glabra DC., Cassia occidentalis var. sophera (L.) Kuntze, Cassia patula Aiton, Cassia proboscidea Pollard, Cassia sophera Wall., Cassia sophera L., Cassia sopheroides Roxb., Cassia torosa Cav., Chamaefistula sophera G. Don, Ditremexa sophera (L.) Britton et Wilson, Senna occidentalis var. sophera (L.) X. Y. Zhu
Česká jména: séna (Huber 1596)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Senna sophera

Rozšíření: V současné době se vyskytuje po celých tropech; původní pravděpodobně v jižní Asii; jistě druhotný je výskyt v Karibské oblasti a v Jižní Americe.

Ekologie: Roste v křovinách podél periodických vodních toků, na rumištích a na okrajích cest, zejména v prostředí savan.

Senna sophera

Popis: Keřík nebo keř až 3 m vysoký. Sudozpeřené listy mají na bázi válcovité až kyjovité žlázky, mohou mít 4–10 jařem; lístky jsou kopinaté, 2–7 cm dlouhé a 0,8–2 cm široké, téměř úplně lysé, na vrcholu špičaté. V paždí horních listů vyrůstají krátké hrozny květů; kalichy jsou volné, tupé, korunní lístky 1–1,5 cm dlouhé, žluté; tyčinky jsou ve 3 velikostech: 3 dlouhé, 4 prostřední a 3 krátké. Lusky jsou v obrysu čárkovité, zploštělé, 5–10 cm dlouhé, obvykle přímé.

Senna sophera
Senna sophera

Fotografovala Věra Svobodová, dne 13. 4. 2010 (Jemen, At-Tawíla).