SERAPIAS LEVANTINA H. Baumann et Künkele – sehnutka levantská

Syn.: Serapias orientalis subsp. levantina (H. Baumann et Künkele) Kreutz
Česká jména: sehnutka (Presl 1846, Těšitel 1927)
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Serapias levantina

Rozšíření: Druh východního Středozemí, vyskytuje se v oblasti od Kypru a jihu Turecka (Hatay) až po Izrael.

Ekologie: Roste v křovinách (garrigue), na travnatých a kamenitých stráních, v pásmu od pobřeží jen do nadmořské výšky okolo 600 m. Kvete od března do dubna.

Serapias levantina

Popis: Vytrvalá bylina, 15–30 cm vysoká. Lodyha je přímá, listy (4–8) v přízemní růžici úzce kopinaté, na vrcholu zašpičatělé, většinou světle zelené, 5–15(–17) cm dlouhé a do 2 cm široké, lodyžní listy objímají lodyhu a jsou menší. Květenství je terminální, 3–10květé, 6–15 cm dlouhé, šedofialové listeny s temnými žilkami jsou o něco delší než přilba, pysk je až 37 mm dlouhý, hnědočervený. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: I tento příslušník čeledi vstavačovitých je zařazen do seznamu druhů pod ochranou mezinárodní úmluvy CITES.

Poznámka: V současnosti bývá tento taxon někdy hodnocen jen jako subspecie druhu Serapias orientalis, tato klasifikace však není přesvědčivá. Taxon je dosti variabilní, je možné u něj zaznamenat přechodné znaky mezi druhy Serapias orientalis a S. vomeracea.
Společně s druhem Serapias bergonii vytváří křížence Serapias ×cypria, Orchis syriaca je údajně zase druhým rodičem křížence ×Herorchiserapias dhiorii.

Serapias levantinaSerapias levantina
Serapias levantinaSerapias levantina
Serapias levantina

Fotografováno dne 29. 3. 2010 (Kypr, poloostrov Akamas).