Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Serruria fucifolia
Rozšíření: Endemit provincie Western Cape v Jihoafrické republice, vyskytuje se v území mezi Gifbergem a Hopefieldem, těžiště areálu leží v pohořích severně od Kapského Města.
Ekologie: Roste ve formaci fynbos na písčitých plošinách nebo kamenitých pískovcových svazích, v nadmořských výškách 150–900 m. Rostliny nepřežívají požár a jsou opylovány hmyzem; nažky s masíčky roznášejí mravenci.
Serruria fucifolia
Popis: Menší přímý keř, dorůstá výšky 0,8–1,5 m. Listy jsou 3,5–6 cm dlouhé a 1,5–2 cm široké, rozčleněné do 12–15 jemných, čárkovitých, dopředu směřujících úkrojků, pokrytých šedými kadeřavými chloupky. Květenství jsou jednotlivé téměř kulovité vonné strbouly asi 1 cm v průměru, vyrůstající na 2–6 cm dlouhých stopkách na koncích větví a v paždí nejvyšších listů; listeny jsou kopinaté; okvětí je stříbřitě šedé nebo narůžovělé, jemně přitiskle chlupaté; čnělka je asi 9 mm dlouhá, lysá, nosič pylu je tenký. Plody jsou nažky.
Ohrožení a ochrana: V poslední době zaniklo asi 50 % lokalit tohoto druhu, hlavními příčinami ohrožení je intenzivní zemědělství. Proto v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) figuruje mezi ohroženými druhy (EN – endangered).
Serruria fucifolia
Serruria fucifolia
Serruria fucifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).