SILENE LYDIA Boiss. – silenka

Syn.: Conosilene conica subsp. lydia (Boiss.) Á. Löve et Kjellq., Pleconax lydia (Boiss.) Šourková
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité

Silene lydia

Rozšíření: Areál se rozkládá na jihu Balkánského poloostrova od Makedonie a Bulharska po Řecko, a dále v Malé Asii v Turecku, snad přesahuje i do Sýrie.

Ekologie: Roste v suchých trávnících, na okrajích cest a na narušených místech, vystupuje do nadmořské výšky 1600 m.

Silene lydia

Popis: Jednoletá bylina s přímou, 15–25 cm vysokou lodyhou, obvykle jen nežláznatě pýřitá a nelepkavá, řidčeji v horní části s drobnými vtroušenými žlázkami. Listy jsou vstřícné, čárkovité až čárkovitě kopinaté. Květenství je vidlan s 1–5 květy; kalich je srostlý, trubkovitý, 13–15 mm dlouhý, s 25–30 souběžnými žilkami bez anastomóz, s krátkými a vtroušenými dlouhými odstálými chlupy, cípy šídlovité, až 7 mm dlouhé, za plodu někdy ven vyhnuté; korunní lístky jsou nehetnaté, 1–2 mm široké, růžové, na vrcholu mělce vykrojené nebo dvoutubé; tyčinek je 10; semeník nese anthofor asi 1 mm dlouhý. Tobolky jsou vejcovité, 8–11 mm dlouhé, ukryté ve vytrvalém kalichu.

Poznámka: Patří do dosti proměnlivého okruhu kolem druhu Silene conica, jehož jednotlivé druhy se odlišují typem odění, počtem žilek na kalichu i tvarem korunních lístků. Tento se výrazně odlišuje od příbuzných druhů Silene conica nebo Silene subconica drobnějšími květy s úzkými korunními lístky a nápadně dlouhými odstálými chlupy na kalichu.

Silene lydia
Silene lydia
Silene lydia
Silene lydia

Fotografoval Mário Duchoň, dne 16. 5. 2011 (Turecko, Kappadokie, Eşmekaya).