SILENE SUBCONICA Friv. – silenka

Syn.: Conosilene conica var. subconica (Friv.) Á. Löve et Kjellq., Pleconax juvenalis (Delile) Ikonn., Pleconax tempskyana (Freyn et Sint.) Šourková, Silene conica subsp. subconica (Friv.) Gavioli, Silene juvenalis Delile, Silene tempskyana Freyn et Sint.
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité

Silene subconica

Rozšíření: Areál se rozkládá především ve východním Středozemí a na Balkáně (od Itálie a Rumunska do Řecka), a dále v Malé Asii v Turecku, s přesahem do Arménie.

Ekologie: Provází suchá travnatá (stepní) stanoviště a okraje cest, vystupuje do nadmořské výšky 1500 m.

Silene subconica

Popis: Jednoletá bylina; lodyhy jsou přímé, 10–30 cm vysoké, lepkavě žláznaté. Listy jsou vstřícné, čárkovitě kopinaté, špičaté. Květenství je nepravidelný vidlan až o 15 květech; kalich je srostlý, trubkovitý až baňkovitý, 14–17 mm dlouhý, s 25–30 souběžnými žilkami bez anastomóz, s žláznatými i nežláznatými chlupy; korunní lístky jsou nehetnaté, 4–6 mm široké, růžové, na vrcholu vykrojené; tyčinek je 10; semeník nese 1–4 mm dlouhý anthofor. Tobolky jsou vejcovité, 8–10 mm dlouhé, ukryté ve vytrvalém kalichu.

Poznámka: Patří do dosti proměnlivého okruhu kolem druhu Silene conica, jehož jednotlivé druhy se odlišují typem odění, počtem žilek na kalichu i tvarem korunních lístků.

Silene subconica
Silene subconica
Silene subconica

Fotografoval Mário Duchoň, dne 17. 5. 2011 (Turecko, Kappadokie, Ürgüp).