Syn.: Calycanthus chinensis (W. C. Cheng et S. Y. Chang) W. C. Cheng et S. Y. Chang ex P. T. Li, Sinocalycanthus chinensis W. C. Cheng et S. Y. Chang
Čeleď: Calycanthaceae Lindl. – sazaníkovité
Sinocalycanthus sinensis
Rozšíření: Vzácná, v přírodě kriticky ohrožená dřevina popsaná v šedesátých letech minulého století z jihovýchodní Číny, sever provincie Če-ťiang (Zhejiang) – Lin’an Xian, Tiantai Xian (locus classicus Changhua, Shen-chi-wu).
Ekologie: Roste podél potoků, v údolích porostlých listnatými lesy, v nadmořské výšce od 600 do 1000 m.
Popis: Opadavý, aromatický keř vysoký 1,5–2 m, v přírodě až 3 m. Větve obvykle lysé. Listy jsou vstřícné, celokrajné, oválně vejčité. Na podzim žloutnou. Květy vyrůstají jednotlivě, jsou nápadně velké (až 7 cm v průměru), bílé či světle růžové se světle žlutým středem. Okvětní lístky jsou dvojtvaré – vnější jsou delší, směřují ven, vnitřní vytvářejí šálkovitou pakorunu.
Poznámka: Zajímavá solitérní dřevina vzácně pěstovaná v parcích a botanických zahradách. Podobně jako u všech jiných sazaníků se jedná i v tomto případě o poměrně náročný keř – vyžaduje chráněná stanoviště, živinami bohatou, humózní, čerstvě vlhkou půdu. Nesnáší přeschnutí půdy; sazaník čínský nesnáší sluneční úpal a suché stanoviště.
Množí se zelenými řízky, řízkování je však poměrně obtížné a vyžaduje dobře zvládnutou technologii.
Sinocalycanthus sinensisSinocalycanthus sinensis
Sinocalycanthus sinensis
Fotografováno ve dnech 19. 6. 2004 a 15. 7. 2008 (dřevina pochází z kultury – Botanická zahrada hlavního města Prahy).