SISYMBRIUM LOESELII L. – hulevník Loeselův / huľavník Loeselov

Syn.: Syn.: Sisymbrium laeselii auct., Leptocarpaea loeselii (L.) DC., Hesperi loeselii (L.) O. Kuntze, Crucifera loeselii (L.) E. H. L. Krause
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Sisymbrium loeselii
Rozšíření: Výskyt sahá od střední Francie na západě a střední Skandinávie na severu po severní Itálii, střední Balkán, Malou Asii, Kavkaz, severní Írán, Afgánistán a Arabský poloostrov na jihu, v mírném pásu až k Altaji na východě. Zavlečen v Severní Americe. U nás roste hojně v teplejších oblastech celého území.
Ekologie: Tento hulevník se vyskytuje na rumištích, skládkách, okrajích komunikací a dalších ruderalizovaných plochách obcí. Upřednostňuje spíše sušší a slunná stanoviště a zásadité i kyselé půdy bohaté na živiny.
Popis: Bylina jednoletá, 30–120 cm vysoká. Lodyha přímá, v horní polovině většinou větvená, hustě štětinatě chlupatá. Listy střídavé, řapíkaté, peřenodílné s koncovým úkrojkem trojúhelníkovitým, úkrojky nepravidelně zubaté až laločnaté, chlupaté. Květenstvím je hrozen až se 150 květy. Květy pravidelné, čtyřčetné, kališní lístky rozestálé, 3,5–5 mm dlouhé, citrónově žluté, korunní lístky 5–8 mm dlouhé, obvejčité, zlatožluté. Plodem je šešule. Kvete od května do září.
Sisymbrium loeseliiSisymbrium loeselii
Sisymbrium loeseliiSisymbrium loeselii
Fotografováno dne 19. 5. 2007 (Veltruby, vlaková zastávka).