SISYMBRIUM OFFICINALE (L.) Scop. – hulevník lékařský / huľavník lekársky

Syn.: Chamaeplium officinale (L.) Wallr., Erysimum officinale L., Erysimum officinarum Crantz, Velarum officinale (L.) Rchb., Crucifera sisymbrium E. H. L. Krause
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Sisymbrium officinale
Rozšíření: Celá západní a střední Evropa, jižní a střední Skandinávie, sever Afriky, zřejmě původní i na Kanárských ostrovech, na východě sahá souvislý výskyt po Ural, izolovaně v Malé Asii, na Kavkaze, Střední Asii a Japonsku. Zavlečen na Azory, do Severní i Jižní Ameriky a do Austrálie. U nás se vyskytuje na celém území, v nížinách hojně, se stoupající nadmořskou výškou ubývá.
Ekologie: Vyskytuje se na synantropních stanovištích – rumiště, okolí sídel, okraje cest, železniční náspy. Daří se mu na kyselých až bazických půdách bohatých na živiny. Kvete od května do října.
Popis: Jednoletá nebo dvouletá, 20–60 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, od báze větvená, chlupatá, často fialově purpurová. Listy střídavé, řapíkaté, dolní dlouhé 3–12 cm, horní 1–5 cm, čepele peřenosečné až hrálovité, na okraji zubaté až laločnaté. Květy pravidelné, čtyřčetné, vyrůstají v prodloužených, až 60 květých hroznech. Kališní lístky přímé, kopinaté, 2–3 mm dlouhé, chlupaté, korunní lístky 2,5–4 mm dlouhé, obkopinaté, citrónově žluté. Plodem je šešule.
Sisymbrium officinaleSisymbrium officinale
Sisymbrium officinaleSisymbrium officinale
Sisymbrium officinale
Fotografováno dne 12. 5. 2007 (Kačice).