Syn.: Bermudiana septentrionalis (E. P. Bicknell) Lunell
Česká jména: badil (Polívka 1912, Dostál 1950, Mareček 2001, Kubát 2002)
Slovenská jména: badyľ (Dostál 1950), mečovka (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Sisyrinchium septentrionale
Rozšíření: Západ Severní Ameriky. Vyskytuje se v jihozápadní Kanadě, v jižní části provincií Alberta a Saskatchewan, zasahuje i na jihovýchod Britské Kolumbie. Jen okrajově se objevuje i v amerických státech Washington, na severu Idaho a Montany. Je uváděn i z kanadských Severozápadních teritorií. Údajně byl sbírán i v Bělorusku a na Ukrajině, pokud se skutečně jedná o tento druh, pak je zde jistě nepůvodní.
Ekologie: Roste na loukách, březích vodních toků, často na štěrkovité půdě, v nadmořských výškách od 500 až do 1600 m. Kvete v létě.
Sisyrinchium septentrionale
Popis: Vytrvalá bylina, až 43 cm vysoká. Lodyhy jsou jednotlivé, zploštělé, 0,8–2 mm široké, lysé, listy jsou mečovité, lysé. Květenství je terminální, toulec je zelený, lysý, vnější listen je 20–63 mm dlouhý, o 17–42 mm delší než vnitřní, květy jsou 6četné, okvětní lístky na vrcholu zaokrouhlené až špičaté, s dlouhou osinou, bledě modré až světle modrofialové, vzácně i bílé, se žlutým středem. Tobolka je kulovitá, 3–5 mm dlouhá, béžová až světle hnědá.
Sisyrinchium septentrionale
Sisyrinchium septentrionale
Fotografováno v červnu 2012 (Kanada, Alberta, North Weaselhead a Horseshoe Canyon).