SMYRNIUM ROTUNDIFOLIUM Mill. – tromín / smyrnium

Syn.: Smyrnium perfoliatum subsp. rotundifolium (Mill.) Hartvig
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité

Smyrnium rotundifolium

Rozšíření: Mediteránní druh rozšířený od Korsiky a Sardinie přes Itálii a Chorvatsko až po Řecko, jihozápadní Turecko a Kypr.

Ekologie: Roste ve světlých lesích a lesních lemech, v xerofilních křovinách, při okrajích pastvin, v olivových hájích. Kvete od března do června.

Smyrnium rotundifolium

Popis: Dvouletá bylina s lodyhou přímou, 50–150 cm dlouhou, žebernatou, nekřídlatou, lysou, horní větve vyrůstají střídavě. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, 2–3krát zpeřené, lístky jsou vejčité, zubaté, horní listy jsou střídavé, objímavé, široce vejčité, na bázi hluboce srdčité, celokrajné nebo jen mělce zubaté. Květenství je okoličnaté, terminální okolík se skládá ze 5–12 okolíčků, obaly i obalíčky chybějí, koruna je zelenavě žlutá. Plody jsou poltivé dvounažky, 2–2,5 mm dlouhé.

Záměny: Od v Evropě častějšího tromínu prorostlého (Smyrnium perfoliatum) lze tento představovaný druh dobře rozlišit podle nekřídlaté lodyhy, horní lodyžní listy má tento druh navíc skoro celokrajné nebo jen mělce zubaté. Oba druhy mají horní listy střídavé. Do jiné skupiny pak patří mediteránní druhy s horními listy i větvemi vstřícnými, někdy jsou jejich vstřícné listy dokonce bázemi srostlé, jak to vidíme u druhu Smyrnium connatum.

Smyrnium rotundifoliumSmyrnium rotundifolium
Smyrnium rotundifolium
Smyrnium rotundifolium
Smyrnium rotundifolium

Fotografováno dne 20. 4. 2008 (Itálie, Apulie, poloostrov Gargano).