Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Solanum vespertilio
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, rozlišují se zde dva poddruhy: S. v. subsp. vespertilio se vyskytuje vzácně na ostrově Tenerife (na našich snímcích); S. v. subsp. doramae extrémně vzácně na ostrově Gran Canaria.
Ekologie: Roste na křovinatých stráních a při okrajích cest, v oblasti přechodu sukulentového buše do vavřínových lesů, na Tenerife v pohořích Anaga a Teno, na Gran Canaria jen na jediné lokalitě v severní části ostrova.
Solanum vespertilio
Popis: Keř, 50–200 cm vysoký, s ostnitými větvemi, listy srdčitě vejčité, na líci zelené, na rubu plstnaté, někdy na žilce ostnité, květy po 4–10, koruna modrofialová, 4(–5)cípá, okraje cípů zvlněné, 2 cípy výrazně prodloužené, kvete od března do června. Plodem je bobule.
Ohrožení a ochrana: Oba poddruhy jsou velmi vzácné, oba jsou autory španělské Červené knihy hodnoceny jako kriticky ohrožené (CR), na samotné hranici své další existence stojí především S. v. subsp. doramae. Odhaduje se, že v současnosti se v přírodě vyskytují již jen 3 poslední exempláře tohoto poddruhu.
Solanum vespertilioSolanum vespertilio
Solanum vespertilioSolanum vespertilio
Fotografováno dne 31. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Anaga, východně od vesnice Chamorga).