Japonsko, Kjóto, Šosui-tej

Zahrada Šosui-tej (Šusui-tej) je součástí rozsáhlého areálu císařského paláce v Kjótu. Ten se nachází v samém centru města, asi půl kilometru severovýchodně od hradu Nidžó a zaujímá rozsáhlou plochu o rozloze mnoha hektarů. Komplex je uzavřen mohutnými hradbami s několika branami a obsahuje mnoho staveb různého stáří a hned několik oddělených, různě velkých zahrad.

Šosui-tej

Šosui-tej naleznete na jižním konci centrálního průchozího parku za poměrně velmi nenápadnou brankou nedaleko velkého kafrovníku (Cinnamomum camphora) za neprůhledným bambusovým plůtkem, čímž je zajištěna naprostá intimita návštěvníků tohoto prostoru. Velmi důležitou součástí areálu je rozlehlý čajový domek s vyhlídkovou terasou zbudovaný rodinou Kujo v 18. století, ale okolní zahrada je starší a podstatné terénní úpravy tu proběhly patrně již začátkem období Edo.

Šosui-tej

Centrální poměrně rozsáhlý rybník obtáčí vyhlídková pěšina, jejíž součástí je i most s kamennými pilíři. Z něj lze odbočit k malému chrámu ze 12. století, nicméně poté nezbývá než se vrátit nazpátek na okružní trasu, protože areál má jediný východ.

Šosui-tejŠosui-tej

Tak, jak to bývá u čajových zahrad, po vstupu skrze úzkou branku, která návštěvníky vyšších postav donutí k úkloně, návštěvník postupuje neméně úzkou pěšinkou plnou zákrutů po kamenných šlapácích. Jednotlivé vysázené rostliny mají často symbolický význam: bambus připomíná sílu a krásu mládí, borovice moudrost stáří. Křehká slivoň umi pak odvahu a vytrvalost (jelikož tato dřevina vykvétá velmi brzy zjara, činí tak na etapy, aby opakovaně nahradila květy spálené mrazem).

Šosui-tej

U vstupu do čajového domku vás uvítá úklonou vážná dáma v kimonu, lze si pak projít několik místnůstek této dřevěné stavby, ale hlavně usednout na terasu a kochat se skutečně překrásným výhledem na most zrcadlící se ve vodách rybníka i okolní přírodu. Ve vodě plavou hejna kapříků koi, kteří jsou symbolem štěstí a nechybí tu ani želva – symbol dlouhověkosti. Plovoucí kachny připomínají manželské štěstí a volavka s dlouhým zobákem zase zvědavost a touhu po poznání.

Šosui-tej

Teprve poté, co návštěvník stráví nějaký čas meditací na terase, může se pustit do objevování tajemných zákoutí kolem jezera. Nalezneme tu pochopitelně tradiční bazénky čózuja a bambusové naběračky hišaku určené k duchovní očistě, můstky i kamenné lucerny. Většinu výsadby tvoří tvarované stálezelené dřeviny, občas ale návštěvníka překvapí zajímavý barevný efekt, který obstará krásnoplodka (Callicarpa) svými fantasticky fialovomodrými plody.

Šosui-tejŠosui-tej

U svatyně pak cizince jistě překvapí zajímavé vybavení. Šintoistické náboženství uctívající různé formy kami upozorňuje na jeho výskyt pomocí provazu z rýžové slámy zvaným šimenawa, na kterém občas visí ještě bílé pruhy papíru gohei. Provaz obklopuje vchod do svatyně, ale třeba i význačné stromy, prameny a podobné přírodní útvary. Až později ho nahražuje bytelná brána torii se dvěma břevny. Ve svatyni samotné pak visí desítky dřevěných destiček s prosbami jednotlivých návštěvníků.

Šosui-tej

Pokud máte v úmyslu navštívit zahradu Šosui-tej, musíte si předem zjistit, zda je ve zvoleném termínu pro veřejnost otevřena. Často ji totiž využívá ministerstvo zahraničí pro státní návštěvy. Čajový obřad zde absolvoval již nejeden prezident či premiér se svým doprovodem a toto pozvání je považováno za velkou poctu.

Šosui-tej

Fotografováno dne 17. 10. 2014.