Étienne Soulange-Bodin se narodil dne 6. června 1774 ve francouzském městě Montrichard, zemřel 23. července 1846 ve Fremontu. Francouzský zahradník.

Vystudoval medicínu a zajímal se o botaniku, ale dlouho byl zaměstnancem státní správy. V roce 1796 byl rok sekretářem na francouzské ambasádě v Konstantinopoli, pak pracoval ve státní administrativě až do svého návratu do Francie. Oženil se s dcerou M. Calmeleta, který byl blízký Bonapartově rodině. V roce 1807 pracoval v kabinetu poradců prince Eugène de Beauharnais, syna císařovny Josefiny, v té době místokrále v Itálii. Za služby státu dostal od Napoleona řád Čestné legie.
V období Napoleonova prvního exilu se vrátil do Francie (1814) a koupil si zámek Fromont se 70 hektary pozemků. Založil zde arboretum exotických dřevin, vytvořil kolekci čilimníků, kručinek a dalších rostlin, celkově zde měl více než 3000 variet a kultivarů. Věnoval se pokusům s rostlinami a své výsledky publikoval (Catalogue des plantes rares cultivées et multipliées dans le jardin de Fromont, 1824; Notice sur les soins à donner aux camellias, 1827; katalogy rostlin Annales de l´institut royal horticole de Fromont, 1829–34; Catalogue des dahlias nains d´origine anglaise, 1831). Jeho nejznámější výpěstek je kříženec, který známe jako Magnolia ×soulangeana. Zkřížil druh Magnolia yulan (současné jméno M. denudata) s M. quinquepeta (nyní M. liliiflora). Kříženec pochází z roku 1820, poprvé kvetl v roce 1827 a byl fertilní. O kříženci informovala práce Notice sur une nouvelle espèce de magnolia (Paris, 1826).
Jako nadšený odborník se velmi zasloužil o organizaci profesionálního zahradnictví ve Francii. Založil v roce 1829 první zahradnickou školu ve Francii, kde se využívaly vědecké poznatky pro rozvoj zahradnictví, které propagoval i ve své práci Discours sur l´importance de l´horticulture, et sur les avantages de son union avec les sciences physiques, 1827. Další jeho publikace jsou Conseil général de l´agriculture, 1842; Coup d´oeil historique sur les progrès de l´horticulture française depuis 1789.
Byl členem mnoha profesních organizací – Société linnéenne de Paris, Société Royale et Centrale d’Agriculture, londýnské Royal Horticultural Society. Založil Société d’Horticulture de Paris a organizoval první výstavu květin v Louvru. Od roku 1829 do roku 1846 byl také starostou v Ris-Orangis u Paříže.
Standardní botanická zkratka jeho jména je SOUL.-BOD.
Magnolia × soulangeana