Čeleď: Rapateaceae Dum.
Spathanthus bicolor
Rozšíření: Vyskytuje se na severu Jižní Ameriky, v povodí horního Orinoka a na středním toku Amazonky (především v povodí řeky Rio Negro), od východní Kolumbie zasahuje na východ zhruba po tok Rio Tapajós.
Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích v tropických lesích i jejich lemech, na březích vodních toků, v sezónně zaplavovaných územích, stoupá maximálně do nadmořské výšky okolo 1000 m.
Spathanthus bicolor
Popis: Trsnatá vytrvalá bylina, s listy dvouřadě uspořádanými, úzce řemenovitými, 1–3 cm širokými, celokrajnými. Květenství vyrůstá na úžlabních stvolech, které obvykle nepřesahují listy, je podepřeno výrazným zelenobílým toulcovitým listenem 6–7 cm dlouhým, korunní lístky jsou kopinaté, žluté.
Poznámka: Tropická čeleď Rapateaceae zahrnuje asi 17 rodů, na severu Jižní Ameriky se k ní řadí kupříkladu i rod Stegolepis. Samotný rod Spathanthus zastupují jen dva druhy, kromě zde představovaného je to ještě Spathanthus unilateralis, který se vyskytuje v Guyanách a v povodí dolní Amazonky. Jeho listy jsou o něco širší, dosahují 4–7 cm.
Spathanthus bicolor
Spathanthus bicolor
Spathanthus bicolor
Spathanthus bicolor
Spathanthus bicolor
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, okolí Lago de Canaima).