SPERGULA FALLAX (Lowe) E. H. L. Krause – kolenec

Syn.: Arenaria flaccida Roxb., nom. illeg., Lepigonum fallax (Lowe) Lowe, Spergula flaccida Asch., Spergularia fallax Lowe, Spergularia flaccida (Roxb.) Asch.
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité

Spergula fallax

Rozšíření: Druh byl popsán z Madeiry, vyskytuje se však v širokém pásu od Makaronésie přes jižní Mediterán, Saharu a oblast Perského zálivu až po Jemen, Sokotru, Pákistán a severní Indii.

Ekologie: Roste na skalnatých i písčitých stanovištích, většinou v pobřežních oblastech, obvykle do nadmořské výšky okolo 30 m, na Blízkém východě a v severní Africe zasahuje však i do pouštního vnitrozemí (například v oblasti Mrtvého moře či Sahary), provází vádí a okraje cest až do nadmořské výšky okolo 2700 m. Kvete od března do června.

Spergula fallax

Popis: Jednoletá bylina s lodyhou poléhavou až vystoupavou, 5–30(–40) cm dlouhou, větvenou, lysou. Listy ve zdánlivých přeslenech, jsou čárkovité, dužnaté, 10–35 mm dlouhé, lysé. Květy jednotlivé nebo ve vrcholičnatých květenstvích, květní stopky jsou tenké, delší než kalich; kališní lístky jsou 3–5 mm dlouhé, široce kopinaté, lysé, s blanitým lemem; korunní lístky jsou bílé, kopinaté, kratší nebo stejně dlouhé jako lístky kališní, tyčinek je 10 nebo méně, čnělky jsou 3. Plodem je 3pouzdrá tobolka, 4–6 mm dlouhá, semena jsou kulovitá, 1–1,5 mm dlouhá, s širokým blanitým lemem.

Spergula fallax
Spergula fallax
Spergula fallax
Spergula fallax
Spergula fallax
Spergula fallaxSpergula fallax

Fotografovali Ladislav Kovář a Ladislav Hoskovec, dne 1. 4. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Malpaís de Güimar).