SPINIFEX SERICEUS R. Br.

Syn.: Ixalum inerme G. Forst., nom. inval.
Čeleď: Poaceae – lipnicovité

Spinifex sericeus

Rozšíření: Druh pobřežních oblastí východní a jihovýchodní Austrálie (byl zavlečen i na jihozápadní pobřeží tohoto kontinentu), Tasmánie a Nového Zélandu (zde především na Severním ostrově, objevuje se ale i na severu Jižního ostrova), vyskytuje se i na ostrově Norfolk a na ostrově lorda Howa.

Ekologie: Roste na pobřežních písčinách a dunách, většinou v dosahu mořského slaného spreje, na stanovištích obvykle vytváří rozsáhlé souvislé porosty, kterými upevňuje duny.

Spinifex sericeus

Popis: Dvoudomá vytrvalá trsnatá tráva s plazivými a bohatě větvenými oddenky. Stébla jsou poléhavá, 30–90 cm dlouhá, s 5–20 uzlinami. Listové pochvy jsou kožovité, hedvábitě chlupaté; jazýčky tvoří chlupatý lem. Listové čepele jsou 20–40 cm dlouhé, svinuté, o průměru okolo 1,5 mm. Květenství je terminální, jednopohlavné, samčí a samičí květenství jsou od sebe morfologicky výrazně odlišná; samčí květenství je polokulovité, je podepřeno velkými toulcovitými listeny, početné klasy jsou stopkaté, 5–12 cm dlouhé, zakončené až 1 cm dlouhou osinou, klásků je až 15; samičí květenství je velmi nápadné, kulovité, s rovnými listeny až 15 cm dlouhými, klásky jsou jednotlivé, 15–18 mm dlouhé, zakryté listeny, 2květé – samičí květenství se od rostliny odlamuje jako jeden celek, semena jsou potom stejně jako u „stepních běžců“ rozšiřována po pobřežních písčinách větrem.

Poznámka: Rod Spinifex zahrnuje asi pět druhů, všechny se vyskytují v pobřežních oblastech tropů a subtropů východní polokoule, od Indie přes Indonésii a Austrálii až po pacifické ostrovy.

Spinifex sericeus
Spinifex sericeus
Spinifex sericeus
Spinifex sericeus

Fotografoval Mário Duchoň, dne 10. 1. 2017 (Nový Zéland, South Island, Abel Tasman National Park).