STERCULIA AFRICANA (Lour.) Fiori – lejnice africká

Syn.: Clompanus africana (Lour.) Kuntze, Clompanus arabica (T. Anderson) Kuntze, Sterculia abyssinica R. Br., Sterculia arabica T. Anderson, Sterculia ipomoeifolia Garcke, Triphaca africana Lour.
Česká jména: lejnice (Presl 1846)
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Sterculia africana

Rozšíření: Význačná dřevina východní a jižní Afriky, kde je rozšířena od Súdánu, Eritrey, Etiopie a Somálska až po Mosambik, Botswanu a Namibii, je uváděna také z jihu Arabského poloostrova. Na jemenském ostrově Sokotra se objevuje ve varietě S. a. var. socotrana.

Ekologie: Roste v suché křovinaté vegetaci, při okrajích mopanové savany, v poloopadavých lesích, na křovinatých skalnatých svazích; stoupá až do nadmořské výšky okolo 1100 m. Kvete od září do listopadu.

Sterculia africana

Popis: Strom dosahující výšky 10–15 m, s borkou šedou, odlupčivou. Listy jsou nahloučeny na konci větví, jsou střídavé, řapíkaté, v obrysu okrouhlé až vejčité, celokrajné nebo v různé míře 3–5laločné, 3,5–10 cm dlouhé a 3–8 cm široké, na bázi jsou srdčité, na líci zpravidla olysalé, na rubu s krátkými hvězdovitými chlupy. Květenství je latnaté, květy jsou jednopohlavné, zvonkovité, 7–8 mm dlouhé, zelenožluté s červenou čárkovitou kresbou. Souplodí je dřevnaté, složené z elipsoidních měchýřků.

Poznámka: K rodu Sterculia je v současnosti řazeno 179 druhů (POWO 2021), vyskytují se v tropických i subtropických oblastech obou zemských polokoulí.

Sterculia africana
Sterculia africana
Sterculia africana
Sterculia africana
Sterculia africana
Sterculia africana

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 4. 10. 2021 (Mosambik, provincie Nampula, Cabaceira).