STERNBERGIA LUTEA (L.) Ker-Gawl. ex Sprengel – lužanka / šternbergia

Syn.: Amaryllis lutea L., Oporanthus luteus Herb.
Česká jména: lužaně žlutá (Presl 1846), šafránovec žlutý (Nauman 1946), lužanka (Dostál 1989)
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité

Sternbergia lutea

Rozšíření: Druh je původní ve Středozemí, areál sahá od Španělska a jižní Francie přes Itálii, jih Balkánského poloostrova až do Malé Asie, Ázerbájdžánu, Íránu, Turkmenistánu, vyskytuje se také v severní Africe a na Blízkém východě. Byl zavlečen i na východní pobřeží Severní Ameriky (stát Virginia). U nás se vzácně objevuje v zahradách jako okrasná trvalka.

Ekologie: Roste obvykle na kamenitých svazích a xerotermních stráních, často ale i kolem cest a v blízkosti lidských sídel. Ve Středozemí se běžně pěstuje v zahradách, odtud i zplaňuje. Kvete od září do listopadu.

Sternbergia lutea

Popis: Vytrvalá bylina s hruškovitou cibulkou, 10–20 cm vysoká. Řemenovité listy se objevují současně s květy a přetrvávají až do jara, jsou až 24 cm dlouhé a 7–1,2 cm široké, kýlnaté, na okraji papilnaté, zelené, lesklé. Květy vyrůstají jednotlivě, jsou 6četné, nálevkovité, okvětní lístky jsou 4–5 cm dlouhé a 1–2,3 cm široké, na vrcholu tupé, žluté. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Lužanka žlutá je zahrnuta pod ochranu mezinárodní úmluvy CITES.

Poznámka: Rod byl pojmenován po českém botanikovi a paleontologovi hraběti Kašparovi ze Šternberka.

Sternbergia luteaSternbergia lutea
Sternbergia lutea
Sternbergia lutea
Sternbergia lutea

Fotografovali Ladislav Kovář, ve dnech 28. 9. 2003, 13. 9. 2005 a 7. 10. 2013 (Česko, fotografované rostliny pocházejí z kultury); Vít Grulich, dne 21. 9. 2014 (Itálie, okolí Gravina in Puglia).