Syn.: Gleichenia flagellaris (Bory ex Willd.) Spreng., Gleichenia muricata (Kaulf.) Spreng., Mertensia flagellaris Bory ex Willd., Mertensia muricata Kaulf.
Čeleď: Gleicheniaceae (R. Br.) C. Presl
Sticherus flagellaris
Rozšíření: Druh tropické východní Afriky (Tanzanie, Rwanda, východní Zair), Komorských ostrovů, Madagaskaru a Maskarén.
Ekologie: Roste terestricky v tropických vlhkých lesích, na březích vodní toků, na mokrých skalách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1800 m.
Sticherus flagellaris
Popis: Kapradina s dlouhým plazivým oddenkem s hnědými čárkovitými plevinami. Listy jsou až 120 cm dlouhé, listové vřeteno je zpravidla několikrát dichotomicky větvené, stále dorůstající, všechny větve jsou jednoduše zpeřené, listové úkrojky jsou přisedlé, čárkovité až kopinaté, 5–18 mm dlouhé a asi 2 mm široké, podvinuté, tupé, na rubu šedozelené, chlupaté nebo lysé. Výtrusné kupky obsahují 3 sporangia.
Záměny: Na rozdíl od poněkud podobného rodu Dicranopteris, který má obvykle jednoduše zpeřené jen poslední větvení listového vřetene, rod Sticherus má listovými úkrojky pokryta větvení všechna.
Poznámka: V současnosti je v rodu Sticherus akceptováno 74 druhů, které se vyskytují především v tropické i subtropické Americe, daleko méně i v tropické Africe, jihovýchodní Asii, východní Austrálii a na Novém Zélandu.
Sticherus flagellaris
Sticherus flagellaris
Sticherus flagellaris
Sticherus flagellaris
Sticherus flagellaris
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 21. a 23. 10. 2016 (Madagaskar, Parc Mitsinjo a Parc national d’Andasibe-Mantadia).