Syn.: Selago pinastra L., Stilbe pinastra L.
Čeleď: Stilbaceae Kunth
Stilbe vestita
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, kde se vyskytuje jen v malém areálu v jihozápadní části provincie Western Cape. Lokality se rozkládají v kopcích na Kapském poloostrově a nepatrně jej přesahují až po Houwhoek Pass asi 70 km na východ od Kapského Města.
Ekologie: Provází vegetaci fynbos na kyselých pískovcích, v nadmořské výšce 100–1000 m.
Stilbe vestita
Popis: Drobný, metlovitě větvený erikoidní keřík, dorůstající výšky 0,5–1,2(–1,5) m; větvičky jsou v mládí sametově plstnaté. Listy jsou uspořádány v přeslenech po 4–6, jsou jehlicovité, 1–2 cm dlouhé, směrem k vrcholu zakřivené, na spodní straně s 2 rýžkami, na vrcholu ostře špičaté. Květenství je hustý válcovitý klas na koncích větví; květy jsou drobné, nanejvýš 1 cm dlouhé, oboupohlavné, podepřené 2 listenci; kališních lístků je 5, vytrvalých, na bázi srostlých, s cípy kratšími než trubka; korunních lístků je rovněž 5, jsou nálevkovitě srostlé, slabě dvoupyské, s 2 přímými cípy horního pysku a 3 užšími cípy pysku dolního, bílé, uvnitř lysé a na okraji hedvábitě chlupaté; fertilní tyčinky jsou 4, přirostlé ke korunní trubce; gyneceum tvoří 2 srostlé plodolisty (jeden z nich je zakrnělý), má svrchní semeník s jediným vajíčkem, nitkovitou čnělkou a hlavatou bliznou. Plody jsou tobolky.
Ohrožení a ochrana: I když druh má velmi malý areál, zdá se, že jeho populace jsou v současnosti stabilní, proto je v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) hodnocen jen v kategorii taxonů vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Donedávna si badatelé mysleli, že čeleď Stilbaceae nepřesahuje svým areálem květennou říši Capensis a zařazovali do ní 12–14 druhů v 5 rodech. Molekulárně biologické analýzy však vedly k vypracování nového konceptu, podle nějž do čeledi patří 11–16 rodů a skoro 40 druhů; jejich areál se táhne z jižního cípu Afriky až po Guineu a jižní část Arabského poloostrova, jakož i na Madagaskar a Maskarény.
Stilbe vestita
Stilbe vestita
Stilbe vestita
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Table Mountains NP, Chapmans Peak).